Nové rodinné domy sú roky bez pitnej vody
MONIKA TOPORCEROVÁ
Obyvatelia nových domov v Markušovciach žijú už roky bez pitnej vody. Do ich lokality nevedie obecný vodovod, po vodu chodia s bandaskami do dediny alebo do neďalekej studne. Vedenie obce žiadali o pomoc pred štyrmi rokmi. Článok v Korzári o novom služobnom aute starostu ich pobúril. "Auto za milión kúpia, ale peniaze na vodovod nie sú," vraví Jana Kroščenová, jedna z nespokojných Markušovčaniek.
MARKUŠOVCE. Jana Kroščenová sa pred desiatimi rokmi s rodinou presťahovala z Košíc do Markušoviec. S rodičmi si vybudovali dom za dedinou pri železničnej trati, navŕtali dve studne, natiahli vodovod do domu a odvtedy sa nestačia čudovať. Železitá voda im zaniesla potrubie, zafarbila a zničila umývadlá, záchodové misy, vane.
"Automatickú práčku radšej ani nepúšťam, aby sa nepokazila. Sú tu vystavané veľké domy, ľudia majú kotly na kúrenie, radiátory, práčky, a nemajú vodu. Chceme kultúrne žiť a nemôžeme. Nechcem nič iné, len základnú vec - vodu. Veď žijeme v 21. storočí," argumentuje J. Kroščenová.
Chodia s vedrami
Podobné problémy má aj ostatných deväť rodín, ktoré žijú v susedných domoch. Sú tu staršie domy aj novostavby, ktoré obec povolila vybudovať s podmienkou, že si vodu zabezpečia sami vlastnou studňou.
"Prišli sme tu budovať s tým, že si navŕtame studňu, ale voda je tu zlá, červená. Zničila by všetko, nemontovali sme v dome ani radiátory. Ale vodu potrebujeme, na kúpanie, na varenie. Nie sme naučení žiť bez vody. Chodíme s bandaskami a vedrami k studni ako otroci," pridáva sa suseda Oľga Kokyová.
S rodinou sa sem nasťahovala pred štyrmi rokmi z mesta, kde boli zvyknutí na vodu tečúcu z kohútika. "Takto sa nedá žiť. Aj dva-tri razy do dňa chodím po vodu, veľké bandasky musíme brať na fúriku," hovorí Lenka, 15-ročná dcéra pani Kokyovej.
Auto ich nasrdilo
Obyvatelia tejto lokality už niekoľkokrát žiadali starostu o vyriešenie problému s vodou. "Za starostom chodíme každý rok a stále to odkladá. Keby povedal, že za vodu treba platiť, budeme, nám je to jedno, veď vodu potrebujeme," prízvukuje O. Kokyová. "V osade majú vodu rovno pod nosom a nepotiahnu si prípojku do domu. My by sme chceli, a nemáme odkiaľ. Naším problémom nie je natiahnuť si prípojky do domov, zaplatíme si to," pridáva sa J. Kroščenová.
Pripomenie aj novú alfu romeo, ktorú nedávno kúpil obecný úrad. "Auto za milión kúpia, ale peniaze na vodovod pre nás, čo máme malé deti, nie sú," dodáva J. Kroščenová.
Problematická lokalita
Starosta Ján Šofranko (Smer, HZDS, SNS) priznáva, že ide o problematickú lokalitu. "Táto lokalita nikdy nebola plánovaná na individuálnu bytovú výstavbu vzhľadom na to, že tam nie je prístup väčším vozidlám, kanalizácia ani vodovod. Je tam tvrdé podložie, samý kameň. Sú tam štyri domy a dve novostavby, ktoré dostali stavebné povolenie s tou podmienkou, že si urobia vlastnú studňu. Aj oni vedia a aj my vieme, že voda je závadná, lebo pri studni sa prepojí s vodou z Hornádu," objasňuje situáciu markušovský starosta.
Sú dve možnosti
Starosta dodáva, že obec nemôže napojiť túto lokalitu na obecný vodovod. "Investičné náklady by kvôli trom-štyrom domom boli neúmerne vysoké, minimálne 5 miliónov a vyššie. Ale ľudia tam bývajú, máme záujem im pomôcť. V rámci dokončenia kanalizácie spodnej časti obce spracúvame projekt pre eurofondy. V rámci neho zahrnieme aj rozšírenie vodovodu s kanalizáciou do tejto lokality," vraví J. Šofranko.
Druhou možnosťou je dotiahnuť do domov vodu zo studne, kam momentálne chodia po vodu s vedrami. Starosta sľubuje obecné stroje na vykopanie vodovodu s tým, že ľudia si sami kúpia potrubia a dovedú si vodu do svojich domácností. "Nie je to úplne pitná voda, ale je lepšia ako voda zo studní, ktorú majú v súčasnosti. Musia sa však dohodnúť a prebrať vodovod do svojej správy," dodáva starosta.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš