PODĽA LÍŠKU HROZÍ MESTU AJ NÚTENÁ SPRÁVA
Až k nútenej správe mesta môže podľa poslanca Vysokých Tatier Petra Líšku viesť súčasný nedostatok peňazí v hotovosti, s ktorými hospodári radnica. Ekonómovia mesta hovoria, že zlú situáciu ovplyvňujú faktúry za veľký investičný projekt a obdobie roka. Hotovosť z daní začne totiž mestu nabiehať až v ďalších mesiacoch.
VYSOKÉ TATRY. Zložito znejúci pojem peňažná likvidita sa dá v skratke vysvetliť, ako peniaze v hotovosti, ktoré sú k dispozícii na okamžité použitie. Poslanec Líška tvrdí, že takých peňazí má jeho mesto žalostne málo. Svoje tvrdenia podporuje koeficientom prevádzkových nákladov, ktorý podľa neho stav likvidity vystihuje najlepšie. "Náš koeficient dokonca teraz klesol z 0,35 na 0,33. Pritom číslo jedna je už veľmi na hrane," hovorí Líška.
Hotovosť len na výplaty
"Ak by nám teraz nejaký dodávateľ prikázal, okamžite zaplaťte, budeme mať vážne problémy. Taká situácia v určitom momente môže viesť aj k nútenej správe mesta," myslí si Líška.
Podľa neho mesačná hotovosť, ktorou teraz disponuje radnica, postačuje akurát na zaplatenie výplat svojich zamestnancov. Líška hovorí, že nechce šíriť paniku ale len upozorniť na vážnosť situácie. Poslancovi sa takisto nepáči narastajúci dlh mesta, ktorý po záverečnom účte roku 2007 činí 36 miliónov korún.
Čakajú na nábeh daní
Vedúca ekonomického oddelenia mesta Mária Fabryová hovorí, že situácia v porovnaní so skutočnosťou len navonok horšie vyzerá. Podľa nej za to môže takzvaný "veľký projekt". V rámci neho na obnovu Tatranci získali z európskych peňazí 120 miliónov korún, časťou museli prispieť aj z vlastného. "Postupne, ako zaplatíme všetky faktúry, by nabudúci rok mala byť už likvidita lepšia," predpokladá Fábryová. Tá dodáva, že reálny stav financií skresľuje začiatok roka. "Peniaze za dane z nehnuteľností začínajú prichádzať až teraz, podielové dane z príjmov fyzických osôb začne štát posielať až v máji," vysvetlila šéfekonómka mesta.
"Tento rok ešte prežijeme"
Fábryová hovorí, že mestu pomôže prechod na nový spôsob účtovania: "Tento rok ešte nejako prežijeme, po novom ale budeme môcť využívať kontokorentný úver." Ten mestám umožňuje prečerpávanie peňazí na svojich účtoch.
S Líškovým hodnotením zdravia financií mesta nesúhlasí jeho prednosta Juraj Hudáč: "Napríklad naše pohľadávky stúpli z 3 na 21 miliónov korún. Tieto platby začnú postupne nabiehať." Prednosta ďalej uviedol, že čistý majetok radnice za posledný rok vzrástol o 171 miliónov. Gro prírastku tvoria nové stavby.
Šetriť žiadajú poslancov
Primátor mesta Ján Mokoš v tejto súvislosti vyzval poslancov na striedmosť. "Chcem sa zastať úradníkov mesta. Pri tvorbe rozpočtu poslanec z každej mestskej časti chce vždy všetko len pre tú svoju," povedal primátor.
Podobne uvažuje jeho zástupca Jozef Janiga. "Už pri rozpočte na rok 2006 som upozorňoval, že kapitálové výdavky sú premrštené. Pri tvorbe budúcich rozpočtov sa nemôžeme nekončene spoliehať na peniaze z predajov mestského majetku," povedal viceprimátor Janiga.
TOMÁŠ TIŠŤAN
tomas.tistankorzar.sk
Autor: POPRAD
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš