Týraných zvierat rapídne pribúda
PAVOL HUDÁK
Týraných zvierat pribúda. Svedčia o tom nemé pohľady psov z útulku v Kežmarku, ale aj v ďalších mestách. Len v ostatnom týždni pribudli v tomto zariadení dva šokujúce prípady.
KEŽMAROK. Útulok pre zvieratá v Kežmarku nás privítal štekotom a zavýjaním. Ľudí, ktorí sa radi pohodlne zbavia štvornohých miláčikov, je dosť. A dosť je aj takých, ktorí zviera pred vyhodením do ulíc aj týrajú. Čo pes, to iní ľudia, iné utrpenie. "Pred niekoľkými dňami k nám jeden pán priviedol dalmatínca zo Starej Ľubovne," povedala pre Korzár Alžbeta Ničáková z Občianskeho združenia Útulok v Kežmarku. "Psík bol vo veľmi zlom stave, musel si naozaj veľa vytrpieť. Majitelia ho v zime držali na retiazke s dĺžkou 20 cm. Bol vychudnutý, oslabený a mal omrznuté uši. Pán, ktorý ho priviedol, povedal, že sa už na to nemohol pozerať a tak sa rozhodol konať. Dalmatínec sa zotavil, už je veselý a hravý." Ako sme ďalej zistili, po dlhej dobe sa dosýta najedol. Od prevádzkovateľov útulku dostal ryžu a granule.
Drôt vrastený do kože
Ďalší prípad možno otrasie aj tými, ktorí si myslia, že zvieratá bolesť necítia. Fakt je taký, že ju cítia a v takej intenzite, ako človek. "Pred niekoľkými dňami k nám priviedli kríženca ovčiaka nemeckého zo Šváboviec v okrese Poprad," hovorí o ďalšom zvieracom utrpení Alžbeta Ničáková. "Zviera jeho majitelia držali uviazané na drôte. Ten sa mu nakoniec vryl až do kože." Podľa toho, čo sme videli, drôt už psovi do kože na krku doslova vrástol. Včera ho čakala operácia vo veterinárnej klinike v Poprade. Potom sa psík nehodných majiteľov podrobí ďalšej liečbe, ktorá bude spočívať v podávaní antibotík a odpočinku.
Jeho šťastím bolo, že si ho, podobne ako dalmatínca zo Starej Ľubovne, všimol človek, ktorému ani zvieracie utrpenie nie je cudzie.
Je však takmer isté, že v kežmarskom aj ďalších útulkoch bude pribúdať zvierat s podobným osudom. "Týraných zvierat rapídne pribúda," hovorí Alžbeta Ničáková. "V útulku máme nielen psov, ale aj mačky. Je dobré, ak si ľudia takéto prípady všímajú. Môžu sa so zvieratami ohlásiť u nás, ale môžu zavolať aj do organizácie Sloboda zvierat."
Uvedené prípady sú extrémami. Podľa odborníkov je však týraním už aj to, keď je pes neustále priviazaný, nemá výbeh a dostatok pohybu. No paleta spôsobov týrania zvierat je v súčasnosti, žiaľ, podstatne pestrejšia. Pri podozrení z týrania zvierat môžete volať na telefónne číslo 02/ 16 187.
---FAKTY---
Čo hovorí zákon
n Zákon č. 488/2002 Z.z. o veterinárnej starostlivosti pozná tri stupne predpisov o ochrane zvierat. Podľa okolností môže ísť o priestupok až trestný čin. Pokuta za týranie zvierat môže byť od 10-tisíc do 1 milióna korún. Trýznitelia nemých tvárí si môžu za mrežami posedieť až dva roky.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš