európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič prednedávnom navštívil túto časť Levoče a nespokojným nájomníkom sľúbil vybaviť na stavbu drevární dva milióny korún.
LEVOČA. Ako však upresnil pre náš denník, pri poskytnutí peňazí sa musí dodržať určitý oficiálny postup. "Musí to mať štábnu kultúru. Napríklad predstavitelia mesta by mali vypracovať projekt, peniaze by sme potom mohli vybaviť cez splnomocnenkyňu Vlády SR pre rómske komunity," vysvetlil.
Čaplovič si v Levoči prezrel nové byty nižšieho štandardu pre miestnych Rómov a ako povedal, v niektorých z nich bolo tak čisto a upratané, že sa musel pri vstupe vyzuť. Podľa jeho názoru drevárne sú tu veľmi potrebné, pretože nájomníci skladujú a rúbu drevo v bytoch, na balkónoch a pavlačiach, čím sa ničí nová stavba.
Pre neplatičov
Byty nižšieho štandardu mesto odovzdalo do užívania v nedávnej minulosti. Na výstavbu minuli 22 miliónov, išlo o štátne zdroje. Do Levočských Lúk mesto presťahovalo neplatičov hlavne z centra Levoče z meštianskych domov. Dnes je väčšina nájomníkov s novým bývaním veľmi spokojná, problémom sú iba chýbajúce drevárne. Preto drevo skladujú na balkónoch v kúpelni, či priamo v izbe.
Chudoba na drevárne nemá peniaze
"Nemôžu predsa od chudoby chcieť, aby si sami postavili drevárne," posťažovala sa nám 42-ročná Paulína Tartáková. Z bytov, ktoré sme v Levočských Lúkach navštívili, bol práve jej ten najmenší. Ide iba o jednu veľkú miestnosť, ktorá slúži ako kuchynský kút aj spálňa, potom je tam ešte maličká kúpelňa.
Keďže táto nájomníčka nemá balkón, je nútená drevo skladovať priamo v izbe, kde varí aj spí so svojou 9-ročnou dcérou. "Je to hrozné, bez dreva byť nemôžeme, pretože je tu iba pec na tuhé palivo. Drevo skladujem priamo v izbe, lenže množia sa nám tu z toho chrobáky a pavúky. Nutne potrebujeme dreváreň," vysvetlila nám nájomníčka, ktorá doteraz bola navyknutá na vyšší štandard, a to na sídlisku v byte.
Drevo vo vreciach
P. Tartáková má príjem iba invalidný dôchodok vo výške 7-tisíc korún. Bývanie ju mesačne stojí 2 030 korún. Keďže je chorá, drevo si musí objednať, podobne je to s rezaním a rúbaním dreva. "Mesačne ma to vyjde asi na 1 500 korún," povedala.
Pri vstupe do bytu Márie Čonkovej je hosť v rozpakoch, či sa má vyzuť alebo radšej ostať pri dverách. Pedantná domáca pani sa posťažovala, ako im život komplikuje chýbajúca dreváreň. Kým jej susedia majú drevo na balkóne voľne uložené, ona ako poriadkumilovná ho radšej schovala do mechov na balkóne. "Balkóny však majú slúžiť na vešanie prádla, nie na drevo," povedala svoj názor.
Zmluvy na dobu určitú
Ako pre Korzár uviedol primátor mesta Miroslav Vilkovský (Smer, HZDS, SNS, SF, Nádej) spomínaný problém sa vynasnažia v budúcnosti vyriešiť. S nájomníkmi uzatvárajú trojmesačné zmluvy, aby boli istení v prípade neplatenia z ich strany alebo ničenia bytu.
D. Čaplovič sa okrem toho v Levočských Lúkach zaujímal o zriadenie komunitného centra, kapacitné problémy v miestnej materskej škole a dobudovanie infraštuktúry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš