Pongrácovčania si tak základné potraviny kupujú v niekoľko kilometrov vzdialenom Spišskom Podhradí, či v susedných obciach.
PONGRÁCOVCE. Súčasné zloženie obyvateľov obce tvoria z troch štvrtín ľudia vo veku 60 - 80 rokov a viac. Podľa slov starostky Valérie Molitorisovej (HZDS, Smer, SNS), obchod s potravinami by v obci veľmi radi mali. "Už sme sa informovali u viacerých predajcov, či by nemali záujem otvoriť v našej obci svoju prevádzku. Keď sa spýtali, koľko máme obyvateľov, odpoveď bola zamietavá. Pri takom počte sa im to nevyplatí. Navyše, naša obec leží bokom od hlavného ťahu, takže aj zásobovanie by bolo neefektívne," komentovala snahy obce starostka.
Nákupy: po práci i v sobotu
Podľa jej slov ľudia sa chýbajúcemu obchodu za tie 3 či 4 roky už prispôsobili. "Starší ľudia žijú skromne. Nechodia nakupovať každý deň. Niečo im donesú ich deti či príbuzní a vystačia s tým celý týždeň. Mladí ľudia dochádzajú za prácou do miest, kde si cez týždeň nakúpia. Alebo väčšina v sobotu ide autami na väčšie nákupy na celý týždeň. Aj ja tak chodievam," uviedla pongrácovská starostka. Jej slová potvrdzujú aj oslovení Pongrácovčania. Najmä tí mladší, mobilní, nakupujú v Spišskom Podhradí alebo cestujú na väčšie nákupy do Levoče, ale aj Prešova.
Najmenšia obec nakupuje u susedov
Aj v susednom Korytnom so 112 obyvateľmi (druhá najmenšia obec okresu) mali svojho času obchod s potravinami. Rovnako však skončil, kvôli finančným problémom. "Ľudia si dnes kupujú potraviny, tak ako kto môže," uviedol starosta Ondrej Kotrady (HZDS, Smer, SNS). Rovnako ani v najmenšej obci Levočského okresu Harakovciach (69 obyvateľov), dnes nemajú obchod s potravinami. Obec však leží v tesnom susedstve s obcou Dúbrava, kde potraviny majú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš