transport židovských občanov vypravený z Popradu do nacistických táborov smrti.
POPRAD. Práve ním 25. marca 1942 odštartovala naša vlastná šoa - genocída viac ako 80-tisíc Slovákov so žltou hviezdou na šatách. Múzeum židovskej kultúry v Bratislave udeľuje medailu ako poďakovanie a uznanie za rôznu pomoc aj pri snahe nezabudnúť na holokaust.
Vyjadrenie vďaky
Riaditeľ múzea Pavol Mešťan venoval medailu všetkým Popradčanom. "Ťažko by bolo vybrať jednotlivcov, organizovaniu spomienok za roky pomohli mnohí. A takisto zapáliť sviečku na pamätné miesto," povedal Mešťan.
Popradčania organizujú spomienky pri príležitosti prvého transportu od roku 1999. "Budem úprimný, nieže by iné mestá spomienky neorganizovali, ale popradský príbeh je výnimočný. Všetky aktivity vznikli u Popradčanov, my sme sa len pripojili," dodal Mešťan.
Medaila Chatama Sofera pochádza z ruky Wiliama Schiffera. Slovenský rodák, ktorý polovicu života prežil v Paríži, bol podľa Mešťanových slov jedným z najuznávanejších medailérov na svete. Majster Schiffer zomrel minulý rok v auguste. Preto už žiadnu novú medailu pre židovské spoločenstvo na Slovensku nenavrhne.
Symbolika šesťdesiatky
Popradu sa ušla medaila s číslom 60. Mešťan v tom vidí symboliku. "Tohto roku oslavuje 60. výročie štátu Izrael. Mnohí v ňom nevidia súvis s holokaustom. My hovoríme, že je opakovateľný," hovorí Mešťan. Vznik Izraela podľa Mešťana ponúka Židom roztrúseným po svete pocit spoločného domova a ochrany.
FAKTY
Program tohtoročných spomienok
Štvrtok - Vernisáž výstavy Izrael našimi očami.
Piatok - Beseda so študentmi stredných škôl
s historikom o rasovom násilí.
Sobota - Návšteva 40 gymnazistov v Osvienčime.
Nedeľa - Pamätný večer v dome kultúry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš