realitu a neponúkajú východisko pre školákov, ktorí sú najrizikovejšou skupinou. Mnohí už majú osobnú skúsenosť s alkoholom, fajčením a niektorí aj s drogou. Netušia, ako ľahko sa môžu dopracovať k závislosti, ale ani učitelia nevedia, ako v takej situácii reagovať.
PREŠOV. S novým projektom teraz prichádza Národná spoločnosť pre prevenciu kriminality, trestné právo a súdnictvo so sídlom v Žiline. Nazvali ho Ukáž mi cestu a stavili nie na memorovanie o tom, že droga je nebezpečná, ale na akčnosť. Deviataci a ôsmaci zo Základnej školy (ZŠ) na Sibírskej ulici v Prešove budú tvoriť modelové situácie formou príbehu, ktorý si aj sami zahrajú.
Kontakt s drogou
"Pripravíme najprv učiteľov, aby vedeli, ako so žiakmi pracovať, usmerníme ich a necháme im priestor na to, aby sa na konkrétnu scénku kolektívne pripravili. V scénke by mala byť naznačená situácia, ako sa pri kontakte s drogou zachovať a ako sa správať v riskantných situáciách," uviedol predseda spomínanej spoločnosti Peter Kuruc. S príbehom sa budú pred spolužiakmi prezentovať v júni.
Do scénky pritom môžu zakomponovať aj svoje osobné skúsenosti, z okolia, alebo svoj spôsob vnímania problému.
Ako zasahujú učitelia
Tento model však podľa Kuruca nie je samoúčelný a nie je adresovaný len žiakom. Prax totiž ukázala, že často ani učitelia nevedia adekvátne reagovať, keď sa na pôde školy stretnú s drogou. "Mali sme žiaka, u ktorého bolo podozrenie, že má v batohu marihuanu. Aj spolužiaci to potvrdili, ale riešiť situáciu v danom momente je pre nás ťažké. Zavolali sme políciu, lebo my nemáme právo prehľadávať osobné veci, tá musela kontaktovať rodinu a až potom sa to mohlo riešiť," povedala o skúsenostiach zo školského prostredia podpredsedníčka spomínanej spoločnosti Dana Oľhová.
Dodala, že v okolitých krajinách sú na to lepšie pripravení. Ak zistia takú skutočnosť, na pomoc im prichádza polícia, sociálny pracovník aj psychológ a situáciu riešia spolu za pomoci rodiny. "Rodičia majú niekedy tendenciu odmietať tento fakt a radšej obviňujú školu," dodala.
Realita
"Osobnú skúsenosť síce nemám, ale viem, že po sídlisku kolujú drogy. Keby som naozaj chcel, vedel by som sa k nim dostať," povedal nám deviatak Maroš. Aj jeho spolužiačky už vo svojom okolí počuli o smutných prípadoch. "Všetci si myslia, že to majú pod kontrolou, že sa im nič nemôže stať, a potom sa zrazu správajú čudne, nechodia do školy a ktovie čo ešte," poznamenala Valéria. "Počula som o jednom dievčati, ktoré bolo také nešťastné z rozchodu s chlapcom, že siahlo po droge. Myslelo si, že jej pomôže. Našťastie staršia sestra na to prišla, upozornila rodičov a riešili to."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš