procídiruje. Vernisáž výstavy bude zajtra o 16.00 hod v Ruskom dome v Prešove. Výstava potrvá do 24. apríla.
PREŠOV. Soľnobanská čipka vznikla v jednej z častí mesta Prešov, v Solivare, kde žili ľudia zaoberajúci sa ťažbou soli. Solivar bola pôvodne samostatná obec, ktorá vznikla z troch malých dedín - Šváby, Solivar a Soľná Baňa. Muži pracovali v bani. Táto práca však nepostačovala na to, aby rodinu uživila po celý rok a tak si ich ženy začali privyrábať paličkovaním. Paličkovať sa učili už deti, ktoré takýmto spôsobom pomáhali rodine.
Vystavené aj súťažné práce
Na výstave budú rôzne obrusy a obrúsky, čepce a čepcové vzory. Zaujímavosťou bude rám na zrkadle s viacerými vzormi čepcovej čipky. Vystavené budú aj súťažné práce. Žltozelený stolík bude symbolizovať jarné sviatky. Ide o spracovanie starej pôvodnej čipky. Vystavené pavúky budú ilustračnou prípravou do knihy Rozprávky o Soľnej bani. Na výstave bude predvádzaná aj samotná práca. "Výstava je putovná, ale nie každá výstava bude celkom iba naša. Spolupráca s inými ľuďmi a cechmi je stále zaujímavá," informovala členka cechu Jana Frajkorová.
Soľnobanské čipky sa robili pre všetky dediny. Každá dedina mala iné vzory a farby. Potom sa vzory preberali. Predpokladá sa, že nejaké čipky sem boli aj dovezené. Prešov bol v minulosti významnou križovatkou. Preto je čipka bohatá a špecifická. "Sme unikátom vo svete, aj keď Belgicko má tiež veľa čipiek. Pre našu oblasť je typická farebnosť a pestrosť," uviedla J. Frajkorová.
Prekresľujú staré vzory
V cechu je 23 žien, dvaja chlapi a šesť dievčat. Stretávajú sa raz do mesiaca. "Prekresľujeme staré vzory, paličkujeme. Snažíme sa vrátiť ku starým koreňom a vedieme k tomu aj mladých. Táto práca je pekná a precízna," povedala čipkárka Barbora Šimková. Priemerný vek v cechu bol donedávna 74 rokov, v poslednom čase však pribudli aj dievčatá, tak je to o desať rokov menej. "V minulosti to bolo tak, že každá žena robila jeden druh čipky. Cez prázdniny sme u mňa doma urobili kurz. Chceli sme zabŕdnuť do všetkého," informovala B. Šimková.
Ľudia, ktorí sa čipke venovali, už zväčša nežijú. Preto v cechu robia aj rekonštrukcie starých vzorov a čipiek. Najstaršia členka je 82ročná Irena Pivárniková. "Keď sa prestali nosiť kroje, prestalo sa aj čipkovať. Ale ľudia mohli robiť a využívať čipku aj dnes, pretože je aj pre dnešného človeka," povedala J. Frajkorová. Členky cechu chodia so svojimi prácami aj za hranice nášho štátu. "Teraz pripravujeme na jednu akciu rôzne kabelky do Holandska. Stále chodíme po nejakých súťažiach, kde prezentujeme aj mesto Prešov," dodala Frajkorová.
Autor: čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš