Starosta tak naďalej zostáva vo svojej funkcii. Na starostovskej stoličke sedí už šestnástu sezónu.
ĽUBICA. Príjemné piatkové popoludnie v Ľubici veľmi nenaznačovalo, že v tejto starobylej spišskej obci dôjde počas víkendu k meraniu síl medzi priaznivcami a odporcami súčasného starostu. Referendum o odvolaní Otta Dovjáka z jeho funkcie vyhlásilo obecné zastupiteľstvo na základe minuloročnej petičnej akcie, ktorú podpísalo 32 % oprávnených voličov. V opozícii voči starostovi sú takmer všetci poslanci obecného zastupiteľstva, takže referendum bolo očakávané s veľkým napätím. "Mal by už odísť, šestnásť rokov je dosť, chceme zmenu," povedala pre Korzár volička, ktorá sa chcela referenda zúčastniť. Hneď jej však oponovala ďalšia obyvateľka Ľubice, ktorá povedala: "Všetko je len snaha očierniť starostu. Pre obec urobil veľa, preto na referendum nepôjdem." Podľa poslancov bolo dôvodom vypísania ľudové plebiscitu viacero chýb zo strany starostu Otta Dovjáka. Údajne mal nehospodárne nakladať s prostriedkami obce a neriešiť jej problémy.
Rozhodla neúčasť
Po víkende je jasné, že Otto Dovják naďalej zostáva vo svojej funkcii, pretože referendum je neplatné. Z 2870 voličov sa hlasovania zúčastnilo 1095, čo je účasť iba 38,15 percenta. Platnosť referenda si však vyžadovala účasť aspoň 50 % oprávnených voličov. Za odvolanie starostu hlasovalo 957 obyvateľov Ľubice, čo predstavuje približne 87 % zúčastnených voličov. Proti odvolaniu bolo 88 ľudí, čiže asi 8 percent. Neplatných bolo 50 hlasov. S výsledkami hlasovania boli v sobotu večer oboznámení poslanci obecného zastupiteľstva, aj samotný starosta obce.
Sklamanie a radosť
"Sme sklamaní," povedal pre Korzár poslanec obecného zastupiteľstva v Ľubici Ľubomír Sarna. "Je to krutá realita, no musíme porozmýšľať, ako budeme postupovať ďalej. Trváme na tom, že starosta nepristupuje k riešeniu problémov obce tak, ako by mal. A je tu množstvo ďalších nedostatkov."
O tom, čo poslanci starostovi vyčítajú, sme už viackrát informovali. Je to najmä postavenie lesnej cesty za 21 miliónov, ktorá podľa posudku však mala stáť oveľa menej. Vyčítajú mu aj obecný dom, ktorý dostala starostova sekretárka za 560-tisíc korún. Terčom ich kritiky sú aj obecné lesy, ktoré riadi jeho syn.
Starosta Dovják si myslí, že neplatné referendum je jasným potvrdením jeho starostovskej funkcie. "Na referendum neprišlo 1800 ľudí. Ide teda o voličov, ktorí sú so mnou spokojní," komentoval výsledok plebiscitu Dovják.
Starosta uviedol, že pre orgány činné v trestnom konaní chystá niekoľko podaní. Tie však nechcel bližšie špecifikovať. Na margo svojej údajnej nehospodárnosti pri nakladaní s obecnými prostriedkami pre Korzár povedal, že pri jeho nástupe do funkcie v roku 1992 mala obec rozpočet 1 milión korún, teraz tento rozpočet predstavuje 130 miliónov. "Z európskych fondov sme získali takmer 80 miliónov korún, vybudovali sme kanalizáciu, vybudovali sme nové byty, chystáme projekt s biomasou, obec má na účtoch 60 miliónov korún," vyratúval na svoju obranu Otto Dovják.
Podľa poslancov je výsledok absurdný
Poslanci však považujú výsledok referenda za absurdný, pretože v posledných komunálnych voľbách starostu zvolilo 580 voličov, no teraz ho chcelo odvolať takmer 1000 voličov. "Som asi jediný starosta na Slovensku, ktorého voliči za jedno volebné obdobie zvolili dvakrát," odpovedá poslancom starosta.
Zdá sa, že napätie a istým spôsobom aj chaos potrvajú v Ľubici ešte dlho.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš