ERIKA KARASOVÁ, erika.karasovakorzar.sk
Opoziční poslanci z Levoče opakovane kritizujú rokovania mestského zastupiteľstva. Podľa ich názoru by sa mali pri rokovaniach presťahovať do väčšej miestnosti, aby sa na mestských zastupiteľstvách mohla zúčastňovať aj verejnosť.
LEVOČA. Ostatné rokovanie Mestského zastupiteľstva v Levoči sa konalo v marci. V budove mestského úradu, v miestnosti, ktorá je na to určená, bolo spolu 43 ľudí. Podľa nášho odhadu miestnosť má rozmery asi 8 krát 5 metrov.
Okrem poslancov je v rokovacej miestnosti primátor, ktorý zastupiteľstvo vedie, jeho zástupca, prednosta, hlavný kontrolór a zapisovateľka. Tím prítomných uzatvárajú vedúci jednotlivých oddelení magistrátu a riaditelia mestských organizácií. Podľa zákona na rokovanie mestského zastupiteľstva môžu prísť aj hostia. Môžu to byť zástupcovia médií, ale aj bežní obyvatelia či už z Levoče, alebo z iných miest a obcí.
Nápor na psychiku
Jozef Kišš je Levočan, ktorý sa pravidelne zúčastňuje na rokovaniach mestského zastupiteľstva. V rozhovore sa netajil, že ako obyvateľ mesta sympatizuje s opozičnými poslancami. S úsmevom povedal, že podmienky v rokovacej miestnosti majú blízko k sadizmu. "Pre bežného Levočana je už problémom dostať sa do obrazu, pochopiť, o čom poslanci rokujú. Treba mať na zreteli aj stiesnené podmienky, v relatívne malej miestnosti sa tlačí veľa ľudí, určite je to nápor na psychiku," povedal nám.
Dajú si pozor, čo nasľubujú
Podľa neho magistrát by mal vytvoriť vhodnejšie podmienky pre bežných Levočanov. "Ak by v takzvanom hľadisku boli aj voliči, poslanci by si určite dali pozor, čo nasľubujú a hlavne, či to splnia," vysvetlil. J. Kišš je však podľa účasti iba jeden z mála Levočanov, ktorých zaujíma verejné dianie. Na našu otázku, aké témy ho zaujímajú, povedal, že hlavne tie prvé, kým je jeho pamäť svieža. V prvom rade je to však nakladanie s verejnými zdrojmi.
Z opozičných poslancov v minulosti rokovacie podmienky kritizoval Peter Jeseňák (OKS). Podľa jeho názoru voliči majú právo počuť a vidieť, ako konajú poslanci. Preto by sa mestské zastupiteľstvá mali konať v divadelnej sále.
Na ostatnom mestskom zastupiteľstve to bol zase Ján Babej (SDKÚ), kto tento problém otvoril. "Som za to, aby sa v mestskej televízii vysielal aj zvukový záznam zo zastupiteľstva, alebo aby bolo rozšírené vysielanie práve o aktuálne informácie z rokovania," vyjadril sa.
Čo kto povedal, je na webe
Primátor mesta Miroslav Vilkovský (Smer, HZDS, SNS, SF, Nádej) nie je prípadným sťahovaním nadšený, pretože ako povedal, prednedávnom zaviedli elektronické hlasovanie. V divadelnej sále by sa museli vrátiť k zastaralému systému hlasovania pomocou lístkov. "V miestnosti na magistráte nerokujeme iba v tomto volebnom období. Niektorí poslanci pôsobia viac volebných období, mohli navrhnúť výmenu miestností predsa už pred niekoľkými rokmi," zaujal stanovisko.
Jeho zástupca Ľubomír Vira (Smer) uviedol, že určite sa nebránia tomu, aby sa rokovaní zúčastňovala aj verejnosť. "Napríklad keď pôjde o prerokovanie návrhu územného plánu či iné témy, o ktoré sa verejnosť bude zaujímať, vtedy budeme mať mestské zastupiteľstvo v divadelnej sále. Bolo to tak napríklad, keď sme rokovali o nemocnici," vyjadril sa.
Okrem toho magistrát prednedávnom zaviedol novinku na webovej stránke mesta. Sú tam presné informácie, ktorý poslanec čo povedal a ako hlasoval.
* * *
Názor odborníka
n Ivan Rončák, Transparency International Slovensko: "Podľa zákona sú mestské zastupiteľstvá verejné, preto by v každej rokovacej miestnosti mali byť vyhradené miesta pre verejnosť. Neobstoja výhovorky, že ľudia sa aj tak rokovaní nezúčastňujú. Podľa mojich skúseností v niektorých mestách či obciach sú poslanci v pomykove, ak sú na rokovaní aj občania. Ale zase v iných mestách je prítomnosť verejnosti samozrejmosťou, poslanci si zvykli. Ak sú poslanci otvorení požiadavkám voličov, prítomnosť ľudí by nemala byť pre nich prekážkou."
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš