OLIVER ONDRÁŠ, oliver.ondraskorzar.sk
Mesto Spišská Belá chce prenajať kameňolom v Tatranskej Kotline. Lom má slúžiť ako lezecké centrum. Od budúceho nájomcu mesto požaduje, aby doterajšiu lezeckú činnosť v kameňolome legalizoval a vybudoval sociálne zázemie. Ponuky chcú uzavrieť do konca apríla.
SPIŠSKÁ BELÁ. Kameňolom v Tatranskej Kotline už roky vyhľadávajú nadšenci skalolezectva nielen z okolia Spišskej Belej, ale i zahraničia. Pravidelne tu cvičí dokonca aj Horská záchranná služba (HZS). Podľa našich informácií lom má prenajaté Občianske združenie Spolok profesionálnych členov Tatranskej Horskej služby.
Zlegalizovať lezenie
Cieľom mesta je nájsť niekoho, kto by prevádzkoval lezecké centrum pre širokú verejnosť. Mesto chce, aby nájomca investoval do nutného vybavenia. Napríklad aby vyriešil problém so sociálnymi zariadeniami a aby opravil lezecké feraty, skoby a mal by zaistiť aj skalolezeckú inštruktáž.
"Zámerom mesta je, aby sa činnosť v tomto kameňolome zlegalizovala a aby sa oň niekto odborne staral. Mesto je vlastníkom pozemku a ako vlastník má istú zodpovednosť za to, čo sa tam deje. Chceme predísť zbytočným úrazom. Doteraz tu lezenie fungovalo na neoficiálnej báze, my to chceme zmeniť," uviedol primátor Štefan Bieľak.
Podmienky prenájmu budú predmetom dohody. "Určite to zo strany mesta nie je o biznise. S potencionálnym záujemcom budeme o podmienkach rokovať," dodal primátor.
Nie sú nadšení
Podľa našich informácií má lom od mesta v prenájme Spolok profesionálnych členov Tatranskej horskej služby. Jeden z členov združenia, ktorý si neprial byť menovaný, pre Korzár uviedol, že horskí záchranári si v rámci svojich finančných možností skaly upravili, urobili niekoľko lezeckých ciest a starajú sa aj o technické zabezpečenie.
"Ja osobne som tam odrobil niekoľko desiatok brigádnických hodín. Ak by to mal niekto dostať len tak, a ešte vyberať za to peniaze, tak to sa mi nepáči," reagoval záchranár.
Ťažký terén
Skúsený lezec a náčelník Horskej záchrannej služby Vysoké Tatry Martin Kulanga tvrdí, že terén nie je vhodný pre začiatočníkov. "V tejto stene sú cesty s obtiažnosťou od päťky vyššie. Dvojok a trojok, ktoré by mohli zvládnuť aj začiatočníci, je málo," tvrdí náčelník.
Riaditeľ HZS Jozef Janiga nie je proti prenájmu. Myslí si však, že najmä domáci skalolezci by mali mať výrazné zľavy. "Aby sa nestalo, že ľudia, ktorí v lome liezli, alebo budú chcieť liezť, sa tam kvôli poplatkom nedostanú," konštatoval J. Janiga.
Primátor Sp. Belej prisľúbil, že mesto stanoví podmienky nájmu tak, aby obyvatelia mesta a blízkeho okolia mali určité zľavy.
* * *
Kameňolom
n Kameňolom neďaleko Tatranskej Kotliny založil v roku 1874 poľský podnikateľ. V kamenárskej usadlosti Kardolina začal s výrobou mlynských kameňov a cementu. Podnik zanikol, ale pri výstavbe Tatranskej Kotliny kameňolom obnovili. V prevádzke bol až do roku 1961, kedy ho na podnet speleológov a TANAPu zrušili.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš