Pred 66 rokmi zo stanice vypravili prvý transport mladých židovských dievčat do nacistického tábora smrti v Osvienčime.
POPRAD. Počas vojny bolo do koncentračných táborov odvlečených približne 80-tisíc slovenských občanov. Drvivá väčšina Židov neprežila. Séria odsunov na toto masové vraždenie sa začala práve v Poprade. Spomienka na železničnej stanici začína vždy 20 minút po ôsmej večer. Presne v čase, kedy sa pohli kolesá prvého vlaku smrti.
Informácií je málo
Popradčan Peter Bártha prišiel na spomienku s dcérou Zuzanou. "Pripomínať si treba, lebo ten, kto zabudne, môže to zažiť znova," opísal Bártha pocity a dôvody, prečo na stanicu meral cestu. Petrova mama hrôzy a pobyt v koncentráku prežila, preto majú Bárthovci k téme a spomienkam na transporty bližšie. Stredoškoláčka Zuzana hovorí, že informácií o udalostiach, ktoré sa nestali tak dávno, nie je dostatok.
Autentické svedectvo
"V škole je to obsiahnuté len v jednej krátkej látke," povedala Zuzana. Tá má však oproti svojim rovesníkom možnosť získať autentické svedectvo od svojej starej mamy. "Stará mama o tom nerozpráva veľa, nepýtam sa jej, ale občas niečo povie," doplnila Zuzana.
Tatranská galéria v období spomienky na prvý transport v spolupráci s múzeom židovskej kultúry pripravila výstavu približujúcu krajinu Izrael. Cez fotografie ju priblížia Viera Kamenická a Martin Korčok.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš