Obyvatelia Hnileckej doliny mali vlani priemernú mesačnú mzdu 14 888 korún.
SPIŠ. Ako pre Korzár uviedla Emília Čičváková zo Štatistického úradu SR - pracovisko Košice, mesačná priemerná nominálna mzda zamestnanca hospodárstva v roku 2007 dosiahla 20 146 korún. "Je to o 7,2 percent viac ako pred rokom. Po zohľadnení miery inflácie jej reálny nárast predstavuje 4,3 percenta. Napriek skutočnosti, že Košický kraj dosiahol po Bratislavskom a Trnavskom kraji tretie najvyššie priemerné mzdy v SR, čo je 18 882 korún, ich relatívny prírastok oproti roku 2006 bol najnižší, vzrástli len o 5,3 percenta," skonštatovala E. Čičváková.
Slovenské platy sú rozdielne
"Mzdový vývoj bol však na Slovensklu nerovnomerný. Napríklad celoslovenskú mzdovú úroveň prekročili len bratislavské organizácie, a to o viac než 6-tisíc korún. V ostatných krajoch priemerné mzdy nedosiahli slovenský mzdový priemer. Napríklad v Košickom kraji boli nižšie oproti bratislavským mzdám o 7,5-tisíc korún," opísala ďalšiu zaujímavosť E. Čičváková.
Veľmi nízke platy v Gelnici
Ako ďalej uviedla, aj v rámci okresov Košického kraja je mzdová situácia veľmi rozdielna. "V organizáciách s počtom 20 a viac zamestnancov krajský priemer prekročili len v dvoch okresoch - Košice II (31 175 korún) a Košice I (21 418 korún). "Najmenej zarábali ľudia v okresoch Sobrance (13 246 korún) a Trebišov (14 275 korún)," dodala E. Čičváková. Čo sa Spiša týka, v Gelnickom okrese v priemere zarábali ľudia len 14 888 korún, o 6,6 percenta viac než v roku 2006. V okrese Spišská Nová Ves vzrástli mzdy výraznejšie, o 7,3 percenta. Priemer bol 16 404 korún.
Najlepšie sa majú v bankách
Najlepšie platovo sú na tom podľa štatistikov zamestnanci bánk a poisťovní. "V Košickom kraji najlepšie zarábali zamestnanci vo finančnom sprostredkovaní (resp. bánk a poisťovní), 31 727 korún, v priemyselnej výrobe 24 725 korún a vo výrobe a rozvode elektriny, plynu a vody 24 131 Sk. Vo verejnej správe, obrane a povinnom sociálnom zabezpečení zarobili v priemere 23 745 korún, v stavebníctve 22 949 korún a v doprave, poštách a telekomunikáciách 19 051 korún. Najnižšie priemerné mzdy poberali v ostatných sociálnych a osobných službách, 13 401 korún a v poľnohospodárstve, lesníctve a chove rýb 14 342 korún," vysvetlila E. Čičváková.
V Gelnickom aj v Spišskonovoveskom okrese najviac zarobili zamestnanci vo verejnej správe, obrane a povinnom sociálnom zabezpečení (18 533, resp. 20 043 korún). Priemerne, najmenej v oboch okresoch zarábali zamestnanci pri poskytovaní sociálnych a osobných služieb, necelých 11-tisíc korún. K najmenej zarábajúcim patrili aj zamestnanci v poľnohospodárstve, zdravotníctve a obchodných činnostiach.
ANKETA
Pocítili ste rast priemernej mzdy?
n Iva Kukurová: "Áno, som spokojná. Pracujem v obchode a koľko robím toľko mám. Zmenila som oblasť, predtým som pracovala v zdravotníctve, zatiaľ neľutujem."
n Ján Matula: "Vôbec som to nepocítil. Ako štatistický údaj je to dobré, ale čo z toho, keď všetko dražie. Pracujem v strojárstve, mne plat nestúpol."
n Lucia Sekeľová: "Bola som v zahraničí, takže o vývoji platov na Slovensku veľa toho neviem. Ale po návrate som si všimla, že ceny sú vysoké."
n Peter Kacvinský: "Som živnostník. Nevšimol som si v mojom okolí, že by ľudia boli pozitívne naladení, skôr naopak. Väčšinou sa sťažujú, že majú málo peňazí."
n Pavol Hudáček: "Je to určite dobrá správa. Na cestác vidieť stále viac nových drahých aut, supermarkety sú plné, ľudia viac cestujú. Zrejme majú čo míňať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš