PETER RINDOŠ, peter.rindoskorzar.sk
Chladné počasie sprevádzajúce tohtoročnú Veľkú noc síce sviatky do istej miery znepríjemnilo, napriek tomu však nepokazilo. Po spomienke na umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša si väčšina z obyvateľov nášho regiónu pripomenula tradičným spôsobom aj Veľkonočný pondelok. Oblievanie vodou, ale aj šibanie korbáčmi tak nechýbali ani pod Tatrami.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. V celom regióne je dodnes niekoľko miest, kde si veľkonočné oblievačky tradične uctievajú. Ulice sú zaplnené partiami mládencov vyobliekaných v originálnych krojoch. Chlapci a chlapi s vedrami vody vyhľadávajú a oblievajú frajerky, kamarátky, či svoje známe.
Na oblievačku v Šuňave sa chodí v krojoch
Medzi tradičné obce, kde sú oblievačky jedinečné, patrí aj Šuňava. Tatranská obec aj tento rok dýchala svojskou atmosférou. "U nás oblievajú chlapci od tých najmenších až po tých, ktorých sme kedysi volali regrútmi. Oblievači sa odejú do šuňavských krojov, nechýba harmonika a, samozrejme, vedierko na vodu. Oblievať sa chodieva ku zrubovým studniam. Dievčatá sa snažia schovávať, no zväčša sa im to nepodarí. Je to taká hra," priblížil Pavol Cap zo Šuňavy. Ako podotkol, charakteristickým znakom šuňavských oblievačov sú práve kroje. Tie tu má takmer každý. Niektorí ich zdedia po predkoch, iní si ich dávajú ušiť. "Rodičia tu trvajú na tom, aby ich chlapci v čase oblievačky mali na sebe," naznačil P. Cap.
Schádzajú sa rodiny
Šuňava je silne katolíckou usadlosťou. V čase sviatkov sa viacerí vracajú domov z blízka i z ďaleka. Veľká noc tu má aj preto viacero rozmerov. "Človek môže zablúdiť fyzicky i morálne a tak zísť z cesty. Keď sa však zíde rodina za jedným stolom, každý sa potom môže vrátiť na pôvodnú cestu. Nedeľné raňajky s posväteným jedlom aj preto znamenajú pre nás veľa," podotkol Šuňavčan.
V pondelok chlapi, v utorok ženy
Originálnu Veľkú noc prežívajú aj v obci Jakubany v Staroľubovnianskom okrese. Mládenci tu dodnes nosia vo veľkonočný pondelok kroje. "Keď som bola malá, chlapci chodievali v skupinkách. Bolo ich 15 aj 20. Obliať prišli aj ráno o piatej, šiestej. Dievčatá vtedy neraz prekvapili rovno pri posteli. Pamätám si, ako mňa raz našli schovanú za komínom, tak som sa bála," spomína Anna Bondrová. V Jakubanoch si na svoje pri oblievaní vždy prišli aj ženy. V utorok svojim chlapom vodu vždy vrátili, často aj s úrokmi. "Môjho otca raz tak obliali, až dostal zápal pľúc," nezabudla A. Bondrová.
Neobídu ani zosnulých
Pondelok však v Jakubanoch nie je len o oblievačke. "Oblievanie je asi tak do desiatej. Potom nasleduje liturgia. Ženy a dievčatá sa odejú do bieleho. Po skončení liturgie nasleduje celý sprievod na cintorín, kde je spomienka na nebohých, takzvaná Pamachida. Pán farár tu posvätí všetky nové pomníky," vysvetľuje rodáčka z Jakubian.
Nezvyčajnosťou v Jakubanoch v čase veľkonočného pondelka sú aj príbuzenské prepojenia. "Pri odchode z cintorína pozývajú ľudia svoje blízke rodiny k sebe na obed. Pozývajúcimi sú tí, ktorí bývajú bližšie k cintorínu. Myslím si, že toto je na Jakubiancoch naozaj pekné a výnimočné," poznamenala Anna Bondrová.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš