(SDKÚ) na nedávnom rokovaní mestského zastupiteľstva upozornil na lobistickú skupinu, ktorá "si určite brúsi zuby na toto územie". Primátor Ján Volný (Smer) pripomenul, že v minulosti bolo získanie kasárni do majetku mesta jednoduchšie ako dnes, keď patrí akciovej spoločnosti.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Novoveské kasárne na rozdiel od nevyužívaných armádnych objektov v iných mestách neprešli na samosprávu, hoci sa o to novoveský magistrát usiloval. V Spišskej Novej Vsi totiž sídlilo železničné vojsko a kasárne po jeho zrušení v roku 2003 ostali majetkom ministerstva dopravy. To vytvorilo akciovú spoločnosť Technická obnova a ochrana železníc (TOOŽ), ktorej jediným akcionárom je Slovenská republika. Má prevádzkarne v Spišskej Novej Vsi, Liptovskom Mikuláši a Bošanoch. Bývalé novoveské kasárne využíva ako skladovacie priestory.
Lobisti?
Podľa K. Mitríka sa o nehnuteľnosti v lukratívnej časti mesta zaujíma nemenovaná lobistická skupina. "Niekto si určite brúsi zuby na toto územie," tvrdí. Otvorene hovorí o lobistoch a silnej skupine, kvôli ktorej nikto z vedenia mesta nebude "chcieť strčiť prsty do osieho hniezda".
Na otázku Korzára, o koho ide, uviedol, že by nechcel konkretizovať. "Dalo by sa to jednoducho vyriešiť pozmeňovacím návrhom k zákonu o správe majetku štátu, aby sa netýkal len nepotrebného majetku v správe ministerstva obrany, ale aj ministerstva dopravy," navrhol K. Mitrík. "Zabránilo by sa tým kšeftom." Požiadal, aby vedenie mesta nanieslo otázku prevodu kasární na výjazdovom rokovaní vlády, ktoré má byť na Spiši na prelome mája a júna.
Je to problém
Primátor Ján Volný (Smer) pripomenul, že problematikou kasární sa vedenie mesta zaoberá už piaty rok. "V minulosti to bolo jednoduchšie, keď to patrilo pod ministerstvo dopravy, teraz už je to majetok akciovej spoločnosti," pomenoval J. Volný hlavný problém pri možnom prevode bývalého majetku štátu do vlastníctva mesta. Povedal, že mesto sa pokúsi o jeho vyňatie z majetku TOOŽ: "Táto problematika je plánovaná na rokovanie vlády."
Zámery
Prehliadka areálu bývalých kasárni patrila medzi prvé aktivity nového vedenia mesta po voľbách v decembri 2006. Primátor vtedy informoval, že od ministra dopravy má predbežný prísľub, že mesto kasárne získa. Areál s rozlohou viac ako 71-tisíc štvorcových metrov s 12 budovami je už značne schátralý, na jeho obnovu a premenu na štandardné byty či rekreačné objekty chcelo mesto žiadať peniaze z eurofondov.
Ministerstvo chce predávať
Zaujímali sme sa, aké má ministerstvo dopravy zámery s novoveskými kasárňami. "Manažment spoločnosti TOOŽ vykonal analýzu využitia majetku pre podnikateľský zámer TOOŽ s dlhodobým výhľadom, vychádzajúc z reálnosti predpokladaných príjmov a výdavkov. Keďže náklady na prevádzku areálu bývalých kasární neúmerne zaťažujú výdavkovú časť akciovej spoločnosti, manažment navrhol odpredaj tohto majetku, ktorý sa stal pre spoločnosť prebytočný," informoval hovorca ministra dopravy Marián Jánošík.
Podľa jeho vyjadrenia je predaj majetku preferovaný "z dôvodu potreby získania finančných prostriedkov potrebných na obnovu už zastaraného vozového parku, nevyhnutnú údržbu a rekonštrukciu stavebných objektov a na financovanie ďalších podnikateľských aktivít bez úverového zadlženia sa." Zdôraznil, že spoločnosť TOOŽ neuvažuje o prevode tohto majetku na mesto Spišská Nová Ves.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš