1948 - 54 slúžili PTP ako vojenské tábory nútených prác, kam režim posielal nepohodlných občanov.
PREŠOV. Nová pamätná tabuľa je umiestnená na budove patriacej gréckokatolíckej cirkvi na Hlavnej ulici (oproti sídlu arcibiskupstva). Odhalili ju arcibiskup Ján Babjak a primátor Prešova Pavel Hagyari.
Osadenie pamätnej tabule bolo iniciatívou prešovského klubu Slovenského zväzu Vojenských táborov nútených prác - PTP. Marcel Palčo z tohto klubu na slávnostnom akte konštatoval, že na krivdy, ktoré sa udiali v minulosti, nemožno zabúdať. „Pamätná tabuľa je mementom. Aj pri tejto príležitosti je potrebné dať úctu všetkým tým, ktorí trpeli diktatúrou," povedal v príhovore primátor. Arcibiskup Babjak, ktorý tabuľu posvätil, vyjadril želanie, aby „sa také niečo už nikdy neopakovalo". Podotkol, že verí, že pri pamätníku budú stále živé kvety a aj on sám ich tam bude dávať.
V PTP boli aj kňazi
V PTP slúžilo aj mnoho duchovných. Jedným z gréckokatolíckych kňazov, ktorí pôsobili v PTP, bol otec Jeromach Hieronym Andrej Fedoročko. Ten prežil časť života v trinástich pomocných technických práporoch. Zomrel v baziliánskom kláštore v Prešove v júni 2004, pričom pohrebné obrady vykonal práve terajší arcibiskup Ján Babjak.
Odhalená tabuľa je druhou tohto druhu v Prešove. Na rovnakej strane Hlavnej ulici je osadená aj pamätná tabuľa obetiam komunizmu.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš