z priestorov tejto školy. Také sú výsledky včerajšieho rokovania primátora mesta Antona Danka s podpredsedom vlády a ministrom školstva Jánom Mikolajom.
POPRAD. Hladinu verejného života v podtatranskej metropole štyri mesiace čerilo možné zrušenie Základnej školy Na ulici mládeže v Poprade. Návrh na jej zrušenie vypracovala racionalizačná komisia. Proti tomuto návrhu sa okamžite postavili učitelia aj rodičia žiakov tejto školy. Ich názor podporilo pri petičnej akcii 8 211 Popradčanov.
Viacerí z nich prišli aj na rokovanie mestského zastupiteľstva, kde sa o ďalšom osude školy rozhodovalo. Pri búrlivom a emotívnom hlasovaní bolo 17 poslancov mestského parlamentu za zrušenie školy, dvaja boli proti a dvaja sa zdržali hlasovania. Vedenie školy sa však s týmto rozhodnutím nezmierilo a odvolalo sa na Ministerstve školstva SR.
Vznikne nová škola
Minister školstva Ján Mikolaj školu, ktorej hrozilo zrušenie, včera aj osobne navštívil. "Táto škola je vybavená tak, že v nej hendikepované deti majú optimálne podmienky na svoj rozvoj," skonštatoval minister. "Do jej vybavenie za týmto účelom boli investované státisíce až milióny korún. Škola dosahuje pomerne dobré výsledky. Menej je však využitý areál, preto sú tu isté racionalizačné opatrenia nevyhnutné."
Po stretnutí ministra s vedením školy a po rokovaniach s primátorom mesta sa zrodil kompromisný návrh. Základná škola, ktorú navštevujú desiatky hendikepovaných detí, nebude zrušená. Zostane v tej istej budove, v ktorej bola doteraz. Zmení sa však celá štruktúra školy, ktorá už nebude patriť pod mesto, ale jej zriaďovateľom bude Krajský školský úrad.
"Myslím, že sme našli zmysluplné riešenie problému a zároveň citlivo vyriešime problém postihnutých detí," povedal primátor Popradu Anton Danko.
Gymnázium aj základná škola
Kvôli efektívnemu využitiu v priestoroch terajšej Základnej školy na Ulici mládeže pribudne gymnázium s rozšíreným vyučovaním nemeckého jazyka. Miesto tu nájdu aj žiaci 1. 4. ročníka osemročného gymnázia z vedľajšej školy na Dostojevského ulici. Navrhovaný názov školy je Gymnázium Dominika Tatarku so základnou školou.
Podstatné je však to, že v jej priestoroch sa budú naďalej učiť hendikepované deti spolu so zdravými deťmi. Pôjde o deväť ročníkov. O počte tried v týchto ročníkoch rozhodne podľa riaditeľky školy Marty Stankovenovej záujem rodičov. "Táto časť školy by mohla mať 9 ročníkov, každý s dvoma triedami, čiže spolu by išlo o 18 tried," uviedla riaditeľka.
Výhodou podľa ministra školstva je aj to, že hendikepované deti tak budú môcť plynule pokračovať v štúdiu na gymnáziu. "Dá sa tu hovoriť o komplexnom projekte integrácie," uviedol Ján Mikolaj. "Hendikepované deti budú môcť naďalej využívať všetky potrebné zariadenia, ktoré v škole sú."
V priestoroch novej školy však nezostanú všetci zdraví žiaci, ktorí ju momentálne navštevujú. Časť z nich prijme ZŠ na Tajovského ulici, ďalšiu časť ZŠ na Dostojevského ulici v Poprade.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš