Najčastejšie prípady diskriminácie na Slovensku zaznamenávajú odborníci v oblasti pracovno-právnych a obdobných vzťahov.
POPRAD. "V práci býva uprednostnený muž pred ženou," uviedla najtypickejší príklad diskriminácie Mária Brišková zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva. Podľa nej príčinou diskriminácie v oblasti pracovno-právnych vzťahoch sú rodové stereotypy, na základe ktorých zamestnávatelia posudzujú uchádzačov o zamestnanie.
Celosvetový problém
Diskriminácia v pracovno-právnych vzťahoch však nie je podľa nej špecifikom Slovenska. "Je to celosvetový problém. Diskriminácia z dôvodu pohlavia je pomerne rozšírená minimálne v rámci Európy," dodala Brišková.
Aj na základe etnickej príslušnosti
Okrem diskriminácie v pracovno-právnych vzťahoch je v niektorých regiónoch Slovenska problémom aj diskriminácia na základe etnickej príslušnosti. "Antidiskriminačnú legislatívu tu už máme niekoľko rokov, ale veci sa majú tak, že nestačí mať zákony, ale treba, aby sa menili nielen postoje ľudí, ale i inštitúcií, ktoré nesú zodpovednosť za tvorbu verejných politík na prevenciu diskriminácie," uviedla Šarlota Pufflerová z Občianskeho združenia Občan a demokracia.
Kam sa obrátiť?
Ľudia, ktorí majú pocit, že sú diskriminovaní, majú na Slovensku niekoľko inštitúcií, na ktoré sa môžu obrátiť. Ide o Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, verejného ochrancu práv, ako i súdy. Pufflerová si myslí, že ak sa občan obracia na tieto inštitúcie, je už zle. "Stratégia Európskej komisie je, že prevencia je účinnejšia a preto na ňu treba klásť dôraz," dodala Pufflerová.
Prevencia diskriminácie je podľa nej najúčinnejšia v spolupráci s mimovládnymi organizáciami, keďže tie sú najbližšie k ľuďom, ktorí sú diskriminovaní. Výhodou mimovládnych organizácií je aj to, že môžu zastupovať diskriminovaných.
Seminár v Poprade
Problematika diskriminácie je hlavnou témou seminára s názvom Postavenie mimovládnych a odborových organizácií v boji proti diskriminácii na základe rasového alebo etnického pôvodu, veku, postihnutia, náboženstva alebo viery, sexuálnej orientácie, pohlavia alebo rodu a ďalších dôvodov, ktorý sa koná v Poprade. Seminár je súčasťou projektu zameraného na antidiskriminačný tréning v prostredí mimovládneho a podnikateľského sektora, ktorý podporuje Európska komisia. Program je zameraný najmä na možnosti našich mimovládnych a odborových organizácií efektívne sa zapojiť do boja proti diskriminácii. Projekt sa koná vo všetkých členských štátoch Európskej únie a v Turecku. Na Slovensku je partnerom tohto projektu občianske združenie Občan a demokracia, ktoré je zodpovedné aj za semináre na národnej úrovni.
(sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš