cieľom bola revitalizácia vidieka a horských oblastí. Svoje závery prezentovali na záverečných seminároch v oboch krajských mestách a nazvali ho Tri roky Robinwoodu. PSK a KSK mali v projekte partnerov z Talianska, Nemecka, Španielska a Veľkej Británie. Z celkového rozpočtu 6,6 miliónov eur mal východ k dispozícii 600-tisíc eur.
PREŠOV. Kraje počas trvania projektu zhromaždili všetky dostupné materiály a skompletizovali výstupy z činnosti expertných skupín. Išlo predovšetkým o využitie dostupného reťazca dreva, vrátane alternatívnych zdrojov energie. Riešili také komponenty ako je personálny manažment, hydrogeológia, lesný manažment, energetika a komunikácia medzi partnermi na medzinárodnej úrovni. "Keď prejdú kompetencie zo štátu na samosprávy, sme vďaka tomuto projektu pripravení byť v pozícii platobného aj kontrolného orgánu a schopní implementovať aj nadnárodné projekty. V tom je Robinwood inovatívny," uviedla Erika Godlová z PSK. Podpredseda PSK Milan Baran, ktorý vystupoval ako štatutár v medzinárodnom výbore, zdôraznil, že východ Slovenska bol po celý čas veľmi iniciatívny, najmä v oblasti lesného manažmentu. "Riešili sme aj taký problém ako odškodňovanie vlastníkov lesov po kalamitách. V súčasnosti je tento proces veľmi zložitý, preto sme hľadali jednoduchší model," dodal M. Baran. Závery z projektu, vrátane analýz a certifikácie lesov, sa zakomponujú aj do Plánu regionálneho a hospodárskeho rozvoja PSK na nasledujúce obdobie.
Podporili päť aktivít
V rámci Robinwoodu podporili 5 subprojektov, na ktoré vyčlenili 200-tisíc eur. Štyri z nich boli úspešne realizované, piaty zaostal vo vyúčtovaní výdavkov, preto boli posúdené ako neoprávnené. Mesto Stará Ľubovňa si stanovilo cieľ vytvoriť integrované lesné hospodárstvo a zhodnocovať drevo z lesov patriacich mestu. Technická univerzita v Košiciach Fakulta Berg stavila na vedu a výskum v oblasti výroby drevnej hmoty na energetické účely. Občianske združenie pre edukáciu v Sabinove spracovalo dopadovú štúdiu výsadby lesa a využitia biomasy. Košická Agentúra na podporu regionálneho rozvoja sa snažila nájsť vhodné nástroje a mechanizmy pre využívanie dendromasy z miestnych zdrojov. Prešovské Občianske združenie Život sídliskám sa snažilo o propagáciu a publicitu v oblasti využívania biomasy.
Hydrogeológia
Svetlana Pavlovičová z odboru regionálneho rozvoja PSK zdôraznila, že v rámci komponentu hydrogeológie zmapovali všetky záplavové územia na východe v spojitosti s lesným manažmentom. "Z analýz sme mohli vybrať lokality vhodné na výsadbu rýchlo rastúcich drevín a tie potom odporúčať samosprávam, aby sa mohli uchádzať o ďalšie projekty zo štrukturálnych fondov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš