vidieku pre kanalizáciu, opak je pravdou. Majitelia domov na začiatku Uzovského Šalgova (okres Sabinov) totiž už roky bojujú s tou nepríjemnejšou stránkou týchto vyše storočných košatých krásavíc. Obec konečne získala súhlas na odstránenie stromov z dôvodu výstavby kanalizácie a vodovodu. Trojmetrová ryha na vodu a kanál povedie pozdĺž cesty, v mieste, kde sú vysadené stromy.
UZOVSKÝ ŠALGOV. Konečne, chvalabohu, už to dávno malo byť. Takto reagujú na sťatie ľavého radu stromov obyvatelia domov na začiatku dediny, ktorým pred barákmi rastie rad vyše storočných košatých líp. Avšak ľuďom, bývajúcim v iných častiach dediny, sa výrub nepáči.
Ľudia sa boja
"To si neviete predstaviť, čo my tu máme. Najprv bordel s kvetom, potom s bobuľkami a na jeseň s lístím. To sú haldy smetia a nevieme, čo s ním. Mali by odstrániť oba rady stromov, aj naše," vraví Róbert Fekete, bývajúci v dome na pravej strane v smere od vstupu do obce.
Jeho sused bývajúci oproti, Pavel Zboraj hromží ešte viac: "Ani dom mi nechceli pre lipu poistiť. Konečne ju zrežú a môžeme ísť do poisťovne."
O strachu z bútľavého stromu pred domom hovorí Mária U. "Pozrite, celú metlu vložím do dutiny lipy. Iba čakáme, kedy na nás padnú konáre zo stromov. Bojíme sa o deti, keď sú na ulici. Ani autá tu nemôžeme parkovať, dokonca ani na dvore pred domom," vysvetľuje.
O strachu vraví aj starosta obce František Lešo. Paradoxne, býva práve na tej strane radu domov, kde budú už onedlho lipy minulosťou. "Ľudia sa pri každom väčšom vetre strachujú. Ja sám často aj celú noc nespím a tŕpnem, či vietor nám stromy nezvalí na domy. Je to tu doslova nebezpečné. A to nehovorím o tom, keď konáre s ťažkým snehom či ľadom sú zavalené na elektrické drôty, ktoré vedú tesne povedľa stromov. Často tu iskry lietajú," dodáva starosta. Prízvukuje, že stromy sú vysoké niekoľko desiatok metrov. V prípade, že by ich vyvrátil alebo zlomil vietor, dokážu narobiť obrovské škody na neďaleko stojacich domoch.
Lipy boli prvé, zanedbali ich
Aleja s niekoľko desiatkami líp kedysi tvorila vstupnú bránu do obce. O rodinných domoch v týchto miestach v čase ich výsadby ani nechýrovali. Domy tu postavili šesťdesiatych rokoch, v časoch rozvoja obce. Problémy so stromami nastali podľa starostu z dôvodu zanedbania ich údržby. "Rástli nekontrolovane," konštatuje.
Na ošetrenie druhého radu líp potrebuje obec okolo 150-tisíc korún. Ich výrub by stál vyše 500-tisíc. "Pri kopaní prípojok na kanál a vodu poškodíme mohutné korene na druhej strane. Stromy začnú vysychať a môžu nastať s nimi ďalšie nepríjemnosti," uzatvára F. Lešo dúfajúc, že sa im podarí vyhnúť.
INGRID TIMKOVÁ
ingrid.timkovakorzar.sk
!!! RAMCEK !!!
REAKCIA
Čo na to ochranári?
Regionálne centrum ochrany prírody (RCOP) v Prešove vo svojom vyjadrení k výrubu drevín v Uzovskom Šalgove uviedlo, že územie spomínanej lokality, sa nachádza v prvom stupni ochrany v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny. Lipy lemujúce cestu na ľavej strane pri príchode od Sabinova do obce majú obvody kmeňov vo výške 130 centimetrov nad zemou od 153 do 329 centimetrov.
RCOP navrhlo na základe terénnej obhliadky, dendrometrických parametrov stromov, dodaných podkladov a použitia príslušnej legislatívnej normy takéto riešenie: Stromy líp malolistých v počte 19 kusov rastú blízko cesty, ohrozujú elektrické vedenie a rodinné domy, majú bútľavé koruny, pukliny v kmeňoch, sú napadnuté hnilobou. Keďže pod nimi je plánované vybudovanie siete vodovodu a kanalizácie, a vzhľadom k ich zdravotnému stavu, odporúčame povoliť výrub vybraných jedincov - ľavú polovicu stromoradia, 19 stromov, od autobusovej zastávky, za podmienky realizácie výrubu v čase vegetačného pokoja a realizácie adekvátnej náhradnej výsadby.
Lokality na náhradnú výsadbu určia podľa starostu obce Františka Leša poslanci obecného zastupiteľstva, ktoré zvážia aj druh náhradných drevín. "Dáme si poradiť od odborníkov," skonštatoval.
Autor: tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš