Majú tu rekordérky v dlhovekosti
Marta Horváthová z Nálepkova v okrese Gelnica sa vydávala ako 15-ročná. Dnes má 44 rokov a na svet priviedla štrnásť detí. V tejto obci v roku 1991 evidovali 2 279 ľudí, dnes je ich 2 928. Obyvateľstva z roka na rok pribúda, ale iba čo sa týka rómskej minority. Podľa slov starostu Dušana Daniela (ANO) by v roku 2 011 mal v Nálepkove žiť rovnaký počet Rómov a Nerómov.
NÁLEPKOVO. Dnes sa z celkového počtu obyvateľov 1 317 hlási k rómskej národnosti. V roku 1991, kedy tu žilo 2 279 ľudí, bolo Rómov 602. Ako uviedol starosta, z majority žije v Nálepkove hlavne staršie obyvateľstvo. Naopak, pre rómsku minoritu je príznačná vysoká pôrodnosť.
Matka, ktorá má štrnásť detí
Príkladom toho je matka štrnástich detí M. Horváthová. Rodina býva v obecnom nájomnom dvojizbovom byte. Ako vyplýva z rozprávania tejto matky, život viacdetnej rodiny je veľmi náročný. Kým sa s nami rozpráva, štvorročnej Blažene utiera z tváre rúž, pretože sa za jej chrbtom pomaľovala ako Indián. Potom zrazu zaplače najmladšie dieťa, dvojmesačný Ľubomír, treba ho utíšiť. Najstarší syn pani Marty má 27 rokov, táto mnohodetná matka má už aj desať vnúčat.
Najväčší problém strava
Manžel pani Marty zarába 18-tisíc korún, ona sama poberá materský príspevok s detskými prídavkami vo výške 8-tisíc. S smiechom nám M. Horváthová hovorí, že najväčším problémom je zasýtiť tak veľkú rodinu, pretože deti majú obrovský apetít. Na našu otázku, čo jedia najradšej, deti, ktoré boli práve doma, sa radostne začali prekrikovať vo vymenovávaní jedál. "Zemiakový šalát, pečené buchty, koláče...," kričali.
Na výplatu sto kíl múky
"Na výplatu kupujem sto kíl múky. Keď pečiem buchty, miniem aj štyri kilá. V nedeľu upečiem šesť kurčiat, no to vystačí tak akurát. Denne kupujem tri chleby, plus pečivo. Deti chcú hlavne sladkosti, lenže nie vždy im ich môžem kúpiť. Tak si potom nasypú do hrnčeka cukor a jedia ho," hovorí M. Horváthová. Na našu otázku, či neľutuje, že na svet priviedla toľko detí, hovorí, že je to Boží dar. "Radšej mať veľa detí, ako žiadne," tvrdí.
Pripravili sa
Starosta Nálepkova uvádza, že na tento predpokladaný demografický vývoj sa pripravili už v 90. rokoch minulého storočia. "Napríklad už v roku 1996 sme začali so stavbou nájomných bytov. Dodnes sme ich postavili sto, z toho 64 práve pre rómsku minoritu," vysvetlil. Kvôli udržaniu verejného poriadku v Nálepkove zriadili obecnú políciu.
Takmer nik nepracuje
Veľkým negatívom je vysoká nezamestnanosť v obci, až 42 percent. Rómov z Nálepkova, ktorí pracujú na dobu neurčitú, sa dá spočítať na jednej ruke. Jednou z nich je Diana Kakurová. Má 34 rokov a päť rokov pracuje ako asistentka sociálneho komunitného pracovníka. "Riešim s Rómami situácie, ktoré prináša život. Zastupujem ich na úradoch, pomáham s vybavovaním občianskych preukazov, či kariet poistencov," vyratúva D. Kakurová.
Rekordérky v dlhovekosti
Obec Nálepkovo disponuje ešte jednou zaujímavosťou, čo sa týka demografie. Žije tu 106-ročná Amália Sobinovská. Druhá rodáčka, 106-ročná Margita Oravcová, ktorá žila v Tvrdošíne, zomrela pre pár týždňami. Ďalšia 102-ročná Nálepkovčanka Eva Mesznerová žije v Prešove. V Nálepkove evidujú 70 ľudí starších ako 80 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš