realizáciu získali od Nadácie Pontis grant vo výške 290-tisíc korún. Projekt nazvali Chýba nám jeden zmysel, ale nie chuť zamestnať sa.
PREŠOV. Cieľovou skupinou sú zrakovo a sluchovo postihnutí ľudia, preto sa partnermi stali združenia, ktoré sa s nimi kontaktujú a poznajú ich problémy v súvislosti s uplatnením na trhu práce. O mesiac rozbehnú rekvalifikačný kurz zameraný na získavanie zručností pri práci s počítačom, ale aj sociálno-komunikačných zručností, ktoré budú môcť využiť pri hľadaní zamestnania. "Naším cieľom nie je umiestniť ich v chránených dielňach, ale na otvorenom trhu práce," zdôraznil koordinátor projektu a zástupca riaditeľa GKDCH Eduard Malatinec.
Účastníci
Partneri, Krajské stredisko Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) a Krajské centrum Asociácie nepočujúcich Slovenska (ANEPS) so sídlom v Prešove vybrali spomedzi vhodných uchádzačov 14 klientov z okresu Prešov. Z nich je 9 zrakovo a 5 sluchovo postihnutých ľudí v produktívnom veku, teda od 25 do 55 rokov. Väčšina z nich už mala zamestnanie, ktoré však v dôsledku choroby stratili a teraz sa musia preorientovať. Ide aj o ľudí s vysokoškolským vzdelaním, ktorí si doteraz nenašli uplatnenie.
Postoj zamestnávateľov
"Zamestnávatelia majú často predsudky a odmietajú dať miesto postihnutým ľuďom. Vo všeobecnosti panuje názor, že slepí ľudia môžu robiť len masérov, alebo učiteľov hudby, ale nie je to tak," uviedla sociálna poradkyňa ÚNSS Eva Magdziaková. Dodala, že popri komunikačno-sociálnych zručnostiach ich zaškolia, ako pracovať s hovoriacim počítačom. "Ide nám o to, aby sa naučili používať namiesto myši klávesové skratky, orientovať sa na internete, v mailovej pošte a tým aj komunikovať s okolím. Ak sa toto naučia, môžu pracovať hocikde."
Sluchovo postihnutí
Podobné skúsenosti majú aj sluchovo postihnutí. "Ženy zväčša pracovali ako krajčírky, mali kedysi v školách len také možnosti a dnes to už nemôžu robiť, preto sa dostávajú do kategórie dlhodobo nezamestnaných. Napríklad taký päťdesiatnik, kedysi stolár, sa stal pre zamestnávateľov nežiaducim, keď navyše dostal aj cukrovku. Sú aj mladí ľudia, ktorí sa uchádzajú o prácu a musia neuveriteľne presviedčať a dokazovať, že danú prácu zvládnu ,aj keď majú komunikačné problémy," pripomenul vedúci centra ANEPS Ondrej Feč.
Práca
Úlohou Agentúry podporovaného zamestnávania (APZ), ktorá je súčasťou GKDCH, bude nájsť týmto klientom vhodnú prácu podľa ich vzdelania, daností aj možností.
Autor: ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš