minimálny protistresový program zameraný na zachovanie dobrého zdravia? Zistiť odpovede na tieto otázky si kladie za cieľ dotazník, ktorý sa v marci a apríli dostane medzi žiakov deviatych ročníkov.
SPIŠ. Projekt "Pohoda hľadá sa zdravie školáka s pozitívnym stresom" vypracoval spišskonovoveský Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). "Hlavným cieľom je dokázať potrebu začlenenia vhodného minimálneho protistresového programu do učebných osnov žiakov základných škôl a zriadiť na školách psychologické poradne," uviedla Terézia Mederiová z oddelenia Podpory zdravia RÚVZ.
Odborníci, zaoberajúci sa problematikou stresu, zaraďujú obdobie puberty a dospievania za obdobie významných fyziologických zmien u chlapcov aj dievčat: "Práve tie vyvolávajú zvýšené napätie a stres a následne psychické problémy. Z nášho hľadiska berieme nezvládnutý stres ako rizikový faktor ohrozujúci zdravie."
Odpovie reprezentatívna vzorka
Akcie sa zúčastnia žiaci 29 vybraných základných škôl Spišskonovoveského i Gelnického okresu. Pôjde o 1 290 žiakov, reprezentatívna vzorka deviatakov za oba okresy. V dotazníku odznejú otázky týkajúce sa stresu ako takého. "Čo u žiakov vytvára dobrú pohodu a životnú energiu a čo naopak nie. Otázky o rodine, škole, využívaní voľného času, životných hodnotách, sebahodnotení, závislosti, stravovaní a iné. Podstatnou časťou dotazníka je test životnej energie pri zvládaní úloh. Žiaci odpovedia na otázky, spočítajú si body a hneď sa aj ohodnotia. My výsledky testu spracujeme a vyhodnotíme," uviedla T. Mederiová. Dotazník bude anonymný, s udaním školy a pohlavia respondentov.
Bežné, no podstatné činnosti
Minimálny protistrestový program podľa slov T. Mederiovej funguje v školskej praxi, no nie ako ucelený systém, skôr v náznakoch, či na niektorých školách vôbec nie. "Chceme, aby sa dostal do bežnej školskej praxe. Sú to navonok bežné veci, no veľmi dôležité. Ako päťminútová rozcvička pred vyučovaním, pitný režim aj počas vyučovania, vetranie počas hodiny, či dychové cvičenia proti únave, masáž dlaní a tváre, dodržiavanie prestávok, voľnočasové aktivity v priebehu týždňa či mesiaca v škole, či víkendy bez úloh a povinností, pretože tie sú na to, aby si žiaci oddýchli."
* * *
ANKETA
Čo na to deviataci?
n Janka Čurillová: "Myslím, že na deviatakov sú kladené vysoké požiadavky. Zvládnuť učivo i prípravu na strednú školu dá poriadne zabrať. No, ak si človek dobre zorganizuje čas, dá sa to zvládnuť a nemusí mať z toho ani stres."
n Lucia Kromková: "Stresu máme v škole viac ako dosť. Mám na to svoje osvedčené spôsoby, ako mu nepodľahnúť."
n Peter Klak: "Nemám žiaden stres, aspoň to tak stresovo nevnímam."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš