Kronospan zlikvidovať, chcú však, aby sa správal zodpovedne. Z Obvodného úradu životného prostredia v Prešove majú informáciu o hodnote formaldehydu, vypúšťaného Kronospanom do ovzdušia v množstve 15,6 miligramu na meter kubický. To vysoko prevyšuje normu. Problém s exhalátmi sa najviac týka 30-tisíc občanov sídliska Sekčov a Ľubotíc.
PREŠOV. Okresný šéf KDH Stanislav Kahanec pripomenul, že Najvyšší súd vyhovel v septembri minulého roka žalobe občanov a zrušil stavebné povolenie pre firmu Kronospan na rozšírenie výroby. Súd vyhovel podaniu Občianskeho združenia Zdravá obec. Zároveň zaviazal stavebné úrady pri novom konaní zabezpečiť ochranu zdravia a životného prostredia ľudí, bývajúcich v okolí prevádzky. Zástupcovia spoločnosti Kronospan následne, koncom minulého roka, vyhlásili, že v Prešove investovať do novej výroby plávajúcich podláh nebudú. Nezískali totiž štátnu pomoc v takej výške, akú žiadali. Výrobu chce spoločnosť umiestniť v Poľsku, svoj závod v Prešove však chce udržať.
Problémový formaldehyd
"Investícia Kronospanu by síce priniesla pre mesto ďalšie zdroje a pracovné príležitosti, ale keď je popri tom množstvo exhalátov, nie je to v poriadku," uviedol Kahanec.
Tlmočil odborné stanoviská, podľa ktorých je formaldehyd vypúšťaný Kronospanom nebezpečný aj pri krátkodobom pôsobení pre jeho karcinogénne účinky. Medzinárodnou inštitúciou pre výskum rakoviny bol v roku 2006 formaldehyd zaradený do prvej skupiny nebezpečných karcinogénov s povoleným rozptylom 0,1 miligramov na meter kubický: "Na Slovensku je však formaldehyd v rámci nebezpečných látok zaradený až do štvrtej skupiny, medzi organické pary a plyny."
Mestská poslankyňa Andrea Turčanová dodala, že zákon na ochranu zdravia pri práci z roku 2000 stanovuje najvyššiu prípustnú hodnotu formaldehydu 0,37 miligramu na meter kubický, avšak emisie z Kronospanu ho obsahujú až 15,6 miligramu.
Zároveň uviedla, že formaldehyd je nebezpečný karcinogén, ktorý aj pri nízkej hodnote spôsobuje podráždenie očí, nosa, hrdla, kože a výrazné problémy spôsobuje astmatikom a alergikom: "Preto je mi ľúto, že na Slovensku nie je zákon, ktorý stanovuje povinnosť vykonávať pre formaldehyd v ovzduší pravidelný monitoring. Inštitucionálne meranie týchto exhalátov u nás neexistuje."
Konateľ Šneider: Sme zodpovední
Konateľ spoločnosti Kronospan Dušan Šneider reagoval na podnety KDH z zmysle, že k životnému prostrediu pristupujú zodpovedne v plnom rozsahu: "Postupujeme v zmysle zákona a dodržujeme limity, ktoré nám zákon stanovuje."
Dodal, že meranie nimi vypúšťaných emisií vykonávajú skupiny, ktoré sú na to oprávnené ministerstvom životného prostredia a výsledky merania sa následne aj ministerstvu nahlasujú. Kronospan v súčasnosti končí významnú etapu v systematickom budovaní závodu priateľského k životnému prostrediu.
FAKTY
Kronospan a životné prostredie
Kronospan za desať rokov pôsobenia v Prešove do modernizácie prevádzok investovala spoločnosť 2,5 mld. korún. Ich poslednou minuloročnou investíciou bolo nainštalovanie spaľovacieho zariadenia na biomasu. Kronospan tým ukončil etapu systematického budovania závodu priateľského k životnému prostrediu.
Spaľovacie zariadenie na biomasu nie je iba kotlom, ale komplexným systémom - od vyberania paliva zo zásobníka, cez dopravu do kotla, proces spaľovania, výrobu tepla, odpopolnenie, čistenie spalín až po ich odvod do komína. Celý proces spaľovania je riadený a kontrolovaný vlastným riadiacim systémom, tak, aby boli trvalo plnené emisné limity platné v SR. Nové spaľovacie zariadenie uviedli do prevádzky v januári a podľa konateľa Kronospanu SR, s. r. o. Dušana Šneidera náklady na túto investíciu boli 22 miliónov korún.
Kronospan pokračoval v minulom roku aj vo výstavbe pásma ochrannej zelene. Spoločnosť vysadila 100 kusov drevín. V spolupráci so Stredným odborným učilišťom Sigord za posledných 6 rokov vysadil Kronospan viac ako 4 400 listnatých a ihličnatých stromčekov a kríkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš