OLIVER ONDRÁŠ, oliver.ondraskorzar.sk
Starosta Ľubice Otto Dovjak poslal petičné hárky na Úrad vlády Slovenskej republiky (SR). Chce, aby úrad skontroloval, či petičná akcia za vypísanie referenda na jeho odvolanie bola v súlade zo zákonom. Poslanci, ktorí petičnú akciu iniciovali, hovoria, že takto sa chcel starosta dostať k údajom na petícii a lustrovať tak občanov.
ĽUBICA. Zdá sa, že starosta Ľubice sa zubami-nechtami bráni tomu, aby o jeho ďalšom pôsobení v úrade rozhodovali obyvatelia obce v referende. To sa má podľa uznesenia obecného zastupiteľstva (OZ), ktoré podpísal aj starosta, konať 28. a 29. marca. Napriek tomu však O. Dovjak osobne zaniesol petičné hárky, ktoré podpísalo vyše 32 percent oprávnených voličov, na kontrolu Úradu vlády SR. Ako nám povedal, obával sa, aby sa v procese vybavovania petície nedopustil nezákonnosti.
Starosta lustruje?
Drvivá väčšina poslancov obecného zastupiteľstva si však myslí, že ide iba o podfuk prvého muža obce. Zaslaním petície do hlavného mesta podľa poslancov otvoril zapečatenú obálku s petičnými hárkami a zistil, kto sa pod petíciu za vypísanie referenda za jeho odvolanie podpísal a potom ho mohol zastrašovať. "Myslím si, že pán starosta konal nečestne s cieľom lustrovať. Vedel, že poslanie hárkov do Bratislavy je zbytočné," uviedol zástupca starostu Viktor Gurčík. Jeho kolega Jozef Horvát vyslovil ľútosť nad tým, že petičné hárky sa stali verejnou záležitosťou. "Je to morálny lapsus starostu," konštatoval na poslednom mimoriadnom zasadnutí OZ. Predseda petičného výboru Ján Krempaský podotkol, že starosta robí všetko preto, aby sa referendum nekonalo.
Starosta: Obálku som neotváral
O. Dovjak tvrdí, že žiadneho z občanov, ktorí sa pod petíciu podpísali, lustrovať nechce. "Obálku s petičnými hárkami som na Úrade vlády odovzdal neotvorenú, zapečatenú, tak, ako ju úradu poslanci odovzdali 30. januára. Neotváral som ju. Petičné hárky prišli v novej obálke, ktorá bola zalepená. Túto som tiež neotváral a pracovníci obecného úradu ju uložili do trezoru," vysvetlil starosta. Ako dôvod, prečo petičné hárky zaniesol na Úrad vlády, uviedol, že išlo podľa neho o konflikt záujmov, pretože petíciu organizovali poslanci OZ.
Úrad: hárky nemôžeme kontrolovať
Úrad vlády SR, konkrétne generálny riaditeľ sekcie kontroly a boja proti korupcii, však starostovi i predsedovi petičného výboru listom odpovedal, že Úrad vlády SR nemá právomoc kontrolovať petičné hárky. To môže urobiť v zmysle zákona iba obecné zastupiteľstvo. "Táto sekcia nie je príslušná na kontrolu dodržiavania zákona o petičnom práve obecným zastupiteľstvom pri výkone samosprávnej činnosti," konštatuje sa v liste.
Rozpočet až po referende
Jedna z najväčších obcí kežmarského okresu je už niekoľko mesiacov poznačená bojom starostu a poslancov OZ. Poslanci chcú starostu odvolať pre to, že podľa ich tvrdení nehospodárne nakladá s majetkom obce a dochádzalo podľa nich k podozrivým predajom nehnuteľností. Ľubica stále nemá schválený rozpočet na tento rok. Už tretí mesiac funguje v provizóriu. Poslanci tvrdia, že o rozpočte (ide asi o sto miliónov korún) budú rokovať až po uskutočnení referenda. "Fungujeme v provizóriu, ale chod obce nie je ohrozený. Všetko ide tak, ako má. Starostovi sme však uznesením zakázali akokoľvek disponovať zo 60 miliónmi," vysvetlil poslanec Ján Babič. Na poslednom zasadnutí OZ, ktorého sa pre chorobu O. Dovjak nezúčastnil, sa poslanci v priamom prenose miestnej televízie prihovárali občanom, aby sa referenda zúčastnili. Podľa ich slov starosta zasa obyvateľov vyzýva, aby na hlasovanie nešli. O. Dovjak pre Korzár uviedol, že referendum sa bude konať a obec ho zorganizuje v schválenom termíne a v súlade so zákonom. "Rozhodnutie nechám na ľudí," uzavrel starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš