Výzvu stihli na poslednú chvíľu
MICHAL FRANK
Viac ako 560 nových pracovných miest by malo vzniknúť v priemyselnom parku Ferovo, ktorý začali stavať vo Vranove nad Topľou. Kompletná infraštruktúra parku má byť hotová v októbri, potom investori začnú s výstavbou výrobných hál. Prvé podniky v priemyselnom parku môžu začať fungovať na budúci rok.
VRANOV NAD TOPĽOU. Mesto Vranov nad Topľou získalo na vybudovanie parku prostriedky zo štrukturálnych fondov Európskej únie. Celkové oprávnené náklady na jeho výstavbu sú 134,2 miliónov korún.
V hodine dvanástej
"O vybudovanie priemyselného parku sme sa snažili vyše sedem rokov. Spočiatku málokto veril, že by sme našli prostriedky na vytvorenie podmienok parku na zelenej lúke," uviedol primátor Tomáš Lešo. Zdôraznil, že park pomôže mestu, v ktorom v minulosti skrachovalo niekoľko podnikov. "Stihlo sa to v hodine dvanástej. No podarilo sa," doplnil Lešo s tým, že v súčasnosti sú už zazmluvnení štyria investori. Ich mená nekonkretizoval: "Vo všeobecnosti môžem povedať, že priemyselný park sa nebude orientovať iba na jedno odvetvie. Mali by v ňom byť strojárske podniky, textilná firma, výroba izolačných a stavebných materiálov."
Prioritou už budú "hnedé" parky
Priemyselný park Ferovo bol podporený z výzvy v rámci sektorového operačného programu Priemysel a služby. Vypísala ju Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO), ako implementačná agentúra ministerstva hospodárstva. Z tejto výzvy bolo podporených 12 parkov, z toho 6 na východe. Konkrétne prešlo týchto šesť miest a obcí z východného Slovenska: Jaklovce, Poprad, Vranov, Snina, Trebišov a Prešov, výstava prešovského parku IPZ Záborské je však otázna. SARIO v súčasnosti pripravuje na máj ešte jednu výzvu, poslednú v rámci starého plánovacieho obdobia, z nej budú podporené budú ešte zhruba štyri parky "na zelenej lúke", z toho by jeden mal byť na východe. Následne sa chce SARIO sústrediť na "hnedé" parky.
Najťažšie je vysporiadať pozemky
"Kto chce získať peniaze zo štrukturálnych fondov, musel splniť podmienky. Musel mať projekt, predbežný záujem investorov, vlastné prostriedky vo výške 5 percent, vysporiadané pozemky," konštatoval štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Žiga. Potvrdil, že vranovský park stihol uspieť v minulej výzve ako posledný. Priemyselný park Ferovo má 19 hektárov, ale potenciál rozrásť sa postupne až na 40 hektárov. Podľa primátora T. Leša bolo najťažšou fázou pre mesto vysporiadanie pozemkov. Od asi šesťdesiatich vlastníkov vykúpilo mesto pozemky za 29 miliónov, s majiteľmi sa dohodlo na jednotnej sume 250 Sk za meter štvorcový. Mesto má záujem aj o ďalšie pozemky v danej lokalite.
Investície za 310 miliónov
Mesto získalo na vybudovanie parku nenávratný príspevok približne 127 miliónov. Dodávateľom stavby bude Skanska BS z Prievidze. "Máme závod v Košiciach, ale určite dáme priestor aj spolupráci s miestnymi firmami. Takisto špeciálne práce budú robiť špecializované firmy. Stavebné práce v budúcom priemyselnom parku budú pozostávať z výstavby komunikácií aj kompletných inžinierskych sietí tak, aby boli vytvorené vhodné podmienky na podnikateľské činnosti budúcich investorov, s ohľadom na životné prostredie," povedal zástupca dodávateľa stavby Miroslav Beka. Záujem zo strany investorov o Ferovo je veľký. V prvej etape sú ochotní preinvestovať 310 miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš