PETER RINDOŠ, peter.rindoskorzar.sk
Kežmarská tragédia zo soboty, keď 56-ročný Karol T. zavraždil svoju manželku a potom sám vyskočil z okna, otriasla celým Slovenskom. Ako sme už včera informovali, tento muž bol prepustený na slobodu s podmienkou iba niekoľko dní pred víkendovou drámou. Bol odsúdený za nebezpečné vyhrážanie sa svojej manželke. Stalo sa tak iba tri týždne pred nešťastím. Medzitým však políciu navštívil aj on sám. Na vyhrážky sa sťažoval tentoraz on.
KEŽMAROK. V prípade existuje aj naďalej niekoľko nezodpovedaných otázok. Kompetentné orgány tvrdia, že trest pre muža zodpovedal skutočnostiam. Rozsudok súdu, ktorý tragédii predchádzal, uspokojil aj prokuratúru.
Na ženu sa sťažoval spolu s dcérou
Asi desať dní pred tragédiou sa prišiel Kežmarčan na políciu sťažovať na svoju manželku. Mali zvady. Tvrdil, že žena sa mu vyhráža. Vraj ho dostane naspäť do basy a znesie ho z tohto sveta. Do muža mala dokonca sotiť a spôsobiť mu menšie zdravotné problémy. Na polícii nebol muž sám. Doprevádzala ho aj dcéra. Tá jeho slová potvrdila. Obidvaja podali na matku oznámenie, ktoré policajti zaregistrovali. „Oznámenie bolo kvalifikované ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu," potvrdil Daniel Džobanik z krajskej polície v Prešove.
Nebol zistený syndróm týranej ženy
Zisťovali sme aj to, ako to v skutočnosti vyzeralo pred tragédiou. Na prešovskej krajskej prokuratúre sme sa dozvedeli, že u zavraždenej nebol počas vyšetrovania zistený syndróm týranej ženy. Podľa hovorcu prokuratúry Mariána Spišáka v prípade malo ísť o jednorazový akt vyhrážania sa. Vyšetrovatelia i súd v prípade prihliadali na beztrestnú minulosť muža. Ten sa ešte v 70. rokoch zodpovedal za neoprávnené užívanie motorového vozidla, čo podľa M. Spišáka s vecou nesúviselo. „Neexistoval žiadny zákonný dôvod na uloženie nepodmienečného trestu," podotkol M. Spišák.
Vinný, avšak prepustený s podmienkou
Okresný súd v Kežmarku uznal Karola T. za vinného. „Odsúdil ho na trest odňatia slobody v trvaní 12 mesiacov, pričom výkon tohto trestu súd obžalovanému podmienečne odložil na skúšobnú dobu v trvaní 3 roky," informoval nás Michal Drimák, hovorca Krajského súdu v Prešove. Bolo mu nariadené aj protialkoholické liečenie. V celej kauze sme sa snažili osloviť aj sudcu, ktorý vo veci rozhodoval. V budove súdu v Kežmarku však podľa svojich kolegov nebol.
Súd a prokuratúra sa zhodli
Podľa našich informácií v obdobných prípadoch vyhrážania sa trestná sadzba pohybuje od šiestich mesiacov do troch rokov podmienečne. Prokuratúra tak dosiahla to, čo chcela. „Súd rozhodol v súlade s návrhom prokurátora," poznamenal M. Spišák. K tomu, či nebolo možné nariadiť nebohým manželom formu zákazu približovania, sa nám hovorca M. Drimák nevyjadril. „Rozhodnutie ako aj celkový postup súdu bol v súlade so zákonom," konštatoval.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš