UMOŽNÍ AJ EFEKTÍVNEJŠIU LIEČBU
Popradská nemocnica prichádza s novou liečebnou metódou. Kým vo svete sú zákroky stentom bežné, na východnom pôjde o novinku. Pacientom s rakovinou v posledných štádiách môže predĺžiť život a zmierniť utrpenie.
POPRAD. Popradskí lekári minulý týždeň stent prvýkrát aplikovali pacientovi z Bardejova. "Štyridsiatnik Michal kvôli pokročilému štádiu rakoviny pažeráka nebol schopný prijímať potravu. Extrémne ubral na váhe, vyslovene a doslova sa trápil," vysvetľuje rádiológ Ľudovít Chalányi.
Môže znova jesť
Po nasadení stentu do pažeráka už môže prijímať tekutú potravu, po týždni prejde na kaše a neskôr bude môcť jesť bežné jedlá. Stent v tráviacom systéme vytvára priepust pre potravu, ktorý inak blokuje rozširujúci sa nádor. Lekári stenty niečo ako sieťové trubice nasadzujú aj pri diagnózach rakoviny konečníka a iných orgánov.
Zomrieť ako človek
Michalov príklad opisuje účel stentovej metódy. "Pacient, ktorý môže znova jesť, priberie na váhe, zlepší sa mu kvalita prežívania dňa a tým aj psychika. To všetko má za následok aj predĺženie života. Ak aj dôjde k tomu najhoršiemu, zomrie ako človek a nie trápiaci sa," dodáva Chalányi.
Podľa neho pacient, ktorému by inak ostal mesiac života, môže žiť ešte rok. "A to za úplne inej kvality prežívania. V niektorých prípadoch ale môže priniesť nádej aj v tom zmysle, že vďaka stentu bude liečba napríklad chemoterapiou úspešná, čo by inak nemusela byť," dodáva Chalányi.
Na Slovensku sa ročne vyskytne približne 250 prípadov, kde môže stent pomôcť. Náklady na jeden stent sú približne 35-tisíc korún.
TOMÁŠ TIŠŤAN
tomas.tistankorzar.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš