Úrady práce nemajú koho ponúknuť
Východ Slovenska bol niekoľko desaťročí známy aj silnými odevníckymi firmami. Dnes ich však ostalo len niekoľko. Po páde prešovského OZKN je poslednou väčšou spoločnosťou Svik Svidník. Každá z firiem, ktorá sa udržala, má zahraničného partnera a svoju produkciu predáva na európskom trhu. Prešovské spoločnosti ako je Ozex, Bohema, Gemor Fashion a ďalšie teda musia vyrobiť kvalitu a predávať pod svetovou značkou.
PREŠOV/SVIDNÍK. To, čo už niekoľko rokov trápi manažmenty odevných firiem, je pracovná sila. Trh práce sa otvoril a krajčírky, ktoré často pracovali za nízke mzdy, radšej odišli za hranice. Úpadok sa však prejavil aj v školstve. S ubúdaním pracovných možností sa strácal aj záujem o odevnícke odbory.
Pracovná sila
Generálny riaditeľ Sviku Ladislav Koudelka tvrdí, že pracovný trh je veľmi obmedzený. "Doslova sme prelustrovali úrady práce a nenašli sme žiadnych vhodných uchádzačov. Keď chceme vyrábať kvalitu, potrebujeme kvalifikovaných ľudí a tých niet. Vo Svidníku za tri roky neprišiel na odevné učilište ani jediný žiak, profesiu krajčír museli zrušiť," zdôraznil. Podobná situácia je podľa neho aj na iných školách. Stredné školy, ktoré majú odevné študijné odbory, z roka na rok zaznamenávajú pokles záujemcov.
Východisko
Ladislav Koudelka informoval o tejto situácii aj kompetentných z Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny, aj ministerstvo školstva. Na spoločné rokovanie pozvali aj riaditeľov iných odevných stredných škôl v regióne a štátnu tajomníčku ministerstva školstva Bibiánu Obrimčákovú. Zhodne konštatovali, že na Slovensku začínajú chýbať remeselníci vo všeobecnosti a netýka sa to teda len krajčírok. "Musíme sa už teraz postarať o zdroj pracovnej sily, ak chceme, aby fabriky prežili," dodal Koudelka. Prezentoval návrh, aby sa otvorila na našich školách cesta aj pre ukrajinských študentov. "Tu by končili posledné dva ročníky, v našich fabrikách by sme ich zaučili a získali by sme pracovnú silu," uviedol.
Medzištátna dohoda
Výmenné študijné pobyty sú dnes samozrejmosťou, ale len v krajinách EÚ. Tento princíp je zakotvený v zákone o školách. Štátna tajomníčka ministerstva školstva B. Obrimčáková teda prisľúbila, že dá preskúmať legislatívne možnosti a fakt, či medzi Ukrajinou a Slovenskom existuje zmluva v oblasti vzdelávania. Generálny konzul Ukrajiny Jevgen Perebyjnis je tejto myšlienke naklonený a podľa Koudelku aj v Ľvove sa stretol so záujmom o spoluprácu zo strany samospráv.
Dcéra v Ivanofrankovsku
Situáciu s nedostatkom pracovnej sily Svik už raz riešil tak, že vybudoval dcérsky závod v Ľvove. Ten funguje už päť rokov a pracuje tam 100 ľudí, kým v svidníckom Sviku je 750 zamestnancov. Stratený zdroj pracovnej sily je zrejme dôvodom na ďalší plán. Vybudovať novú fabriku v Ivanofrankovsku. "Zatiaľ je všetko v štádiu prípravy. Výrobu chceme spustiť až po zavedení eura a po personálnom zaučení ľudí, teda najskôr na budúci rok," uviedol Ladislav Koudelka.
ANNA KOŠUTHOVÁ
anna.kosuthovakorzar.sk
Autor: Vladimír Palko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš