TOMÁŠ TIŠŤAN, tomas.tistankorzar.sk
Hasiči si nevedia dať rady so zneužívaním tiesňovej linky. Teoreticky v prípade nešťastia môže ohroziť rýchlosť zásahu. Pre dieru v legislatíve sú záškodníci nepostihnuteľní. O probléme sme už informovali. Poslanci parlamentu bez ohľadu na príslušnosť k politickému táboru sľubujú hasičom pomoc.
POPRAD. Na rozdiel od núdzového čísla 112, kde hrozí 50-tisícová pokuta, je zneužívanie čísel 150 (hasiči), 155, 158 až na malé, skôr len teoretické výnimky nepostihnuteľné. Hasiči na popradskej stanici denne zaznamenajú 60 až 80 takýchto telefonátov. Podľa ich vyjadrení im to neskutočne sťažuje prácu, neohovoriac o možnosti zablokovania linky v prípade akútnej udalosti.
Žiadajú opatrenia
Hasiči okrem postihov pre nezodpovedné živly volajú aj po možnosti okamžitej reakcie. "Ak niekto zavolá 10-krát, operátor by mohol vypnúť telefón napríklad na 24 hodín," navrhuje jednu z možností popradský hasič Jozef Michlík. Zákony u nás môžu meniť len poslanci. Preto sme oslovili členov branno-bezpečnostného výboru, ktorí majú hasičov "na starosti".
Krátka novela to spraví
Zhrnutie ich postojov znie - chybu chceme napraviť, pokuty áno, blokovanie telefónov nie. "Neposlušné deti zoberú rodičom telefón a desaťkrát zavolajú hasičom. Rodič sa poobede vráti a vidí horieť dom. Keď jedenásty raz z telefónu zavolá, teraz už kvôli požiaru, telefón bude vypnutý," povedal Béla Bugár z SMK. Čo sa týka postihov, tam je jednoznačne za. "Chyby sa stanú. Aj v iných zákonoch nebol problém ich napraviť. Myslím, že krátka novela to spraví," uviedol Bugár.
Kým sa nabehne na 112
Rovnaký postoj zaujali Bugárovi kolegovia z výboru. Nadšenie pomôcť hasičom prejavili všetci bez ohľadu na politické tričko. "Súčasné znenie si nechám dôkladne preveriť, budeme rýchlo konať. Služba hasičov je dôležitá," reagoval poslanec Smeru Viliam Jasaň. Poslanec Martin Fedor z SDKÚ vidí riešenie v používaní univerzálnej linky 112. "Kým sa však všetko zjednotí, treba postihovať aj ostatné čísla. Budem konať," sľubuje Fedor. Poslanec Juraj Liška z SDKÚ chce návrh legislatívnej zmeny urgovať u ministra vnútra.
Vypnúť navždy
S alternatívnym návrhom riešenia prichádza telekomunikačný expert David Března. "Pre spomínané dôvody vypnúť mobil na pár hodín by bolo asi naozaj rizikové. Operátor by však záškodníkovi, ktorý hasičom zavolá v hodine napríklad 20-krát, mal zrušiť číslo," hovorí Března. Dnes môžu operátori konať iba na podnet polície a orgánov v priestupkovom konaní. Keďže zneužívanie čísel 150, 155 až 158 trestné nie je, operátori nijako reagovať nemôžu.
Dnes sa dá všetko
Popradskí hasiči upozorňujú, že väčšina falošných hovorov prichádza z takzvaných kariet typu prima, alebo českých operátorov. Expert Března hovorí, že oproti majiteľom paušálov, ktorí sa dajú vystopovať okamžite, sú kartoví a roammingoví odhaliteľní ťažšie. "Ale nie úplne. V podstate to dá len viac námahy. Operátor, či už náš alebo český, dnes dokáže zamerať každý mobil s presnosťou na desať metrov," upresnil Března.
Martin Vidan z T-Mobile doplnil, že zo zákona by operátori mali viesť evidenciu aj majiteľov čísel predplatených kariet.
Ministerstvo vnútra, ktoré hasičov riadi, si na zhodnotenie problému vyžiadalo viac času. Problém chce preskúmať u všetkých záchranných zložiek. Stanovisko sľúbilo zaujať do budúceho týždňa.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš