TOMÁŠ TIŠŤAN, tomas.tistankorzar.sk
Poľskí turisti dlhujú Leteckej záchrannej zdravotnej službe ATE Poprad za tri roky vyše 2,5 milióna korún. Poliaci sa do šlamastiky dostávajú preto, lebo pri ceste na Slovensko si so sebou nezoberú Európsku zdravotnú kartu, hoci jej vystavenie je bezplatné.
POPRAD. Európska karta je v podstate dokument domácej zdravotnej poisťovne pre ostatné štáty EÚ. „Mnohí Poliaci sa nemohli preukázať európskou kartou, ktorá umožňuje preplatenie zdravotníckych výkonov poľskými zdravotnými poisťovňami," vysvetľuje Pavol Svetoň z ATE.
Zamieňajú si poistenia
Leteckí záchranári preto musia teraz vymáhať dlh priamo od poľských občanov prostredníctvom súdov a exekúcií. „Je to veľmi zdĺhavé a komplikované konanie," hovorí Svetoň.
Podľa Svetoňa mnoho poľských občanov si zamieňa komerčné poistenie v horách za zdravotné. „Komerčné poistenie platí len pre záchranné akcie Horskej záchrannej služby (HZS) priamo v horách alebo na lyžiarskych svahoch a nenahrádza zdravotné," upresnil Svetoň.
Rovnaký systém platí aj pre Slovákov. Prípadné akcie HZS si musia zaplatiť z komerčného pripoistenia alebo vlastného vrecka, kým záchranu leteckých záchranárov im prepláca zdravotná poisťovňa. Rozdiel spočíva len v tom, že ako domáci držitelia kartičiek zdravotného postenia si nemusia vybavovať žiadne európske karty. Tie by sa im hodili iba na svahoch iných štátov Európskej únie.
Jedna hodina vyjde na 3600 eur
Popradská ATE pomohla od začiatku roka pri záchrane života a zdravia šiestim Poliakom, európsku kartu mali však len dvaja.
Podľa Svetoňa týmto Poliakom hrozí pád do väčších finančných ťažkostí. „Napríklad jedna hodina leteckej záchrany života ich môže stáť až 3 600 eur, čo je približne 120 tisíc korún," doplnil Svetoň. (toti)
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš