TOMÁŠ TIŠŤAN, tomas.tistankorzar.sk
V popradskej mestskej polícii dnes slúži 43 policajtov, malo by ich však byť 50. Hoci sa na voľné miesta hlási množstvo kandidátov, kvôli náročnosti testov drvivá väčšina neuspeje. Mesto priznáva, že problémom sú aj nízke platy. Po čiastkových zmenách v odmeňovaní radní páni sľubujú ďalšie opatrenia.
POPRAD. O problémoch v mestskej polícii (MP) primátor Anton Danko povedal: "Mestská rada sa dohodla, že budeme pokračovať v tom, aby funkcia príslušníka mestskej polície bola zaujímavá pre občanov nášho mesta, pretože dnes to tak nie je."
Nahnevané manželky
Nízke odmeňovanie sa týka najmä nováčikov. Pri nástupnom plate okolo 11-tisíc hrubého mnohí muži a ženy volia radšej prácu v zahraničí, alebo prechod do iných bezpečnostných zložiek. "Ak má niekto rodinu, žena ho za taký plat doma nepochváli," povedal jeden z príslušníkov. Dlhšie slúžiaci policajti sú na tom už lepšie.
Prvé zmeny
Nízka finančná motivácia pre policajtov by sa podľa magistrátu mala stať postupne minulosťou. Poslanci mesta vzali na vedomie navrhované zmeny náčelníka MP Jaroslava Marušina. Ten zvolil systém štvrťročného prehodnocovania príplatkov podľa výkonov. Príplatok je možné stanoviť až do výšky sto percent platu. Policajt v siedmej platovej triede môže po úspešnom absolvovaní skúšky dostať osobný príplatok do 50 percent.
Danko sľubuje ďalšie opatrenia
Primátor Danko pred poslancami podčiarkol, že tento materiál opatrení nie je posledný: "Budeme sa ďalej venovať mestským policajtom a skvalitňovať ich sociálne zabezpečenie, platové podmienky."
Náčelník Marušin navrhol poslancom ďalšiu možnosť riešenia cez zvýšenie platovej triedy kvalifikovaným príslušníkom. "Plošné zvyšovanie tried však nie je možné realizovať bez zmeny rozpočtu," vysvetlil Marušin.
Rôzne pohľady poslancov
Keďže o rozpočte v meste rozhodujú poslanci, zaujímal nás ich postoj. Poslanec Dušan Žižka by za poskytnutie peňazí pre plošné zvýšenie tried hlasoval okamžite: "Tento problém poznám veľmi dobre. Všetci vieme, že platy policajtov sú tak nízke, pritom vykonávajú veľmi náročné a zodpovedné povolanie."
Jeho kolega Marián Bystrý si naopak myslí, že plošné zvýšenie by nebolo správne: "V každom kolektíve sa nájdu tí, čo sa vezú na druhých. Preto nateraz zvolená cesta osobného ohodnocovania sa mi javí lepšia."
Nechcel pokutovať cyklistov
Poslanec Štefan Pčola sa zase domnieva, že hoci finančná stránka je dôležitá, problémom v Poprade je neschopnosť kandidátov splniť náročné prijímacie testy. Pčola si dokonca pred desiatimi rokmi konkurz do MP sám vyskúšal. Aj keď splnil všetky predpoklady, v poslednej chvíli si to rozmyslel a rozhodol sa pre inú kariéru. Keď sme sa ho ako majstra sveta v cyklotriale spýtali, či by nemal problém pokutovať cyklistu ma pešej zóne, zaváhal. "Vtedy som si uvedomil, že po psychologickej stránke smerujem skôr k iným profesiám," povedal s úsmevom Pčola.
Pčolove slová potvrdzuje náčelník Marušin. "V poslednom výbere sa prihlásilo 28 uchádzačov, prijať sme však mohli len dvoch. Ostatní nesplnili požadované podmienky," uviedol Marušin.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš