Korzár logo Korzár Spiš

Fecupral chce 20-násobne zvýšiť kapacitu spaľovne!

ANNA KOŠUTHOVÁ, anna.kosuthovakorzar.skČasť verejnosti a poslankyňa mestského zastupiteľstva Mária Čižíková (SDKÚ) predčasom kritizovali zámer

ANNA KOŠUTHOVÁ, anna.kosuthovakorzar.sk

Časť verejnosti a poslankyňa mestského zastupiteľstva Mária Čižíková (SDKÚ) predčasom kritizovali zámer spoločnosti Fecupral rozšíriť kapacitu spaľovne nebezpečných odpadov. Táto spoločnosť na území mesta pôsobí už 14 rokov a spaľuje ročne tisíc ton odpadov, pričom z nich vyrábajú druhotnú energiu. Až v týchto dňoch sa však zdvihla vlna odporu a zarezonovali hlasy, ktoré chcú chrániť zdravie Prešovčanov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

PREŠOV. Firma chce zmodernizovať a rozšíriť kapacitu spaľovne na 21-tisíc ton nebezpečného odpadu ročne, vrátane pridania ďalších nebezpečných látok. Ide teda o 20-násobné zvýšenie výkonu. Okrem iného pri spaľovaní má ísť aj o nebezpečné oleje a PCB látky, pri ktorých vznikajú životu nebezpečné dioxíny. Poslankyňa Čížiková sa čuduje, že mesto dalo k výstavbe spaľovne súhlas.

SkryťVypnúť reklamu

Argumenty konateľa

Atmosféra si vyžiadala verejnú diskusiu, ktorá sa konala včera na pôde prešovského hotela. Konateľ Fecupralu Štefan Hanigovský tam prezentoval svoj zámer. „V Európe sme na 19.mieste medzi krajinami, ktoré spaľujú nebezpečný odpad. Naši susedia majú spaľovňu v každom väčšom meste. Ak ju nebudeme mať, kam dáme zvyšky toluénu, perchlór, trychlór, ropné látky, brusné kaly a podobne, ktoré sa nemôžu ukladať na skládky komunálneho odpadu? Až vtedy by boli pre ľudí nebezpečné," argumentoval konateľ. Pripomenul tiež, že v Prešove sú veľké spoločnosti ako je ZVL alebo Lear, ktoré produkujú množstvo nebezpečného odpadu a musia ho likvidovať. Len na území mesta majú s firmami uzavretých okolo 400 takýchto zmlúv.

Musí byť v meste?

SkryťVypnúť reklamu

Prešovčanov zaujíma, či takáto spaľovňa musí byť priamo v meste. "Dôvodom sú najkratšie spojenia, najnižšie náklady na prepravu odpadov a najmenšie náklady na distribúciu tepla, ktoré spaľovaním získame. To, čo chceme my, nie je klasická spaľovňa, ale energetické zhodnocovanie druhotných surovín," zdôvodnil Hanigovský. Upozornil, že technológia, s ktorou teraz aj v budúcnosti budú pracovať, má všetky ochranné faktory. Podľa neho sú vypúšťané emisie kontrolované každých 30 sekúnd, pričom ich monitoruje inšpekcia Ministerstvo životného prostredia SR.

Enviromentalisti

Skupina enviromentalistov zo združenia Priatelia Zeme v diskusii vyjadrila svoje námietky. "V zámere sa vychádza z údajov z roku 2004, kde sa hovorí o produkcii nebezpečného odpadu nad milión ton, pričom už v roku 2006 správa rezortného ministerstva hovorí o 560 tisíckach ton, čo je výrazné zníženie. Podľa nášho názoru väčšina nebezpečného odpadu ani nie je spáliteľná," argumentovala Katarína Vrábľová z Košíc. Dodala, že ani najväčšia spaľovňa v Čechách nemá takú kapacitu. Spaľuje údajne zhruba 70 percent svojej kapacity, čo je 10-tisíc ton. "Aj keby dodržali všetky limity, 20-násobným zvýšením sa rozhodne zvýši aj produkcia emisií, ktoré dlhodobo pôsobia a majú vplyv na reprodukčný a hormonálny systém ľudí. Naviac, spaľovňa je príliš blízko obytnej zóny," podčiarkla pripomínajúc, že nebezpečenstvo hrozí aj pri bezprostrednom dovoze nebezpečných odpadov do spaľovne. Priatelia Zeme plánujú dôsledne preštudovať zámer a doručiť svoje pripomienky Ministerstvu životného prostredia SR.

SkryťVypnúť reklamu

Spaľovňa

V súčasnosti prebieha proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) a zároveň posudzovanie integrovaného povolenia na znečistenie. Po ich ukončení a verdikte by mala nasledovať ďalšia verejná diskusia o projekte a k celému procesu sa ešte bude musieť vyjadriť nezávislý posudzovateľ. Až potom bude na ťahu ministerstvo životného prostredia. Inak povedané, vysloví spaľovni áno, alebo nie. Š. Hanigovský verí, že celý proces sa do konca júna skončí. Na otázku, aké investície si rozšírenie spaľovne vyžiada, uviedol, že pôjde o zhruba 300 miliónov korún.

Autor: tim

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 338
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 778
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 591
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 748
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 694
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 404
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 705
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu