MÁRIA ŠIMOŇÁKOVÁ, maria.simonakovakorzar.sk
Ešte na sklonku vlaňajška vedenie mesta Spišská Nová Ves deklarovalo, že po novom roku nedôjde k zmenám cien za poskytovanie opatrovateľských služieb, ktoré bude občanom mesta zabezpečovať prostredníctvom Domova dôchodcov (DD), no dnes je realita iná. Svoje o tom vie aj Novovešťanka, ktorej meno máme k dispozícii v redakcii. Kým jej 86-ročná mama za poskytovanie opatrovateľskej služby prostredníctvom Spišskej katolíckej charity (SpKCH) ešte v novembri 2007 zaplatila za rozsah služieb 1 815 korún, v decembri 1 287 korún, pri januárovej platbe ostala rodina Novovešťanky v šoku. Tá za tieto služby, ale už bez stravy, zaplatila domovu dôchodcov neuveriteľných 5 170 korún.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. „Mamička dostáva dôchodok 6 627 korún, k tomu invalidné a príspevok na bývanie 1040 korún. Spolu je to 7 667 korún. Za byt zaplatila v januári 2 626 korún, na inkaso 602 korún a za opatrovateľskú službu 5 170 korún. A to sú výdavky bez stravy a liekov. Ani jej dôchodok na to nepostačuje. Pýtam sa, či to je sociálna starostlivosť mesta o svojich občanov? Vlani sme využívali služby Spišskej katolíckej charity. Platili sme dvakrát menej a bolo to aj s dovozom stravy, boli sme veľmi spokojní. Najpodstatnejší je však ľudský rozmer a ten tu nechýbal. Mamička však tieto služby potrebuje. Prečo mesto jediným rozhodnutím vzalo ľuďom možnosť slobodne sa rozhodnúť, koho služby budú využívať? Ľudia si tak nebudú môcť dovoliť predražené opatrovateľské služby mesta," zdôraznila Novovešťanka.
Charita mimo hry
Ako už Korzár informoval, vedenie mesta sa pre tento rok rozhodlo neposkytnúť SpKCH príspevok na sociálne služby. Do konca roka 2007 tak zo systému sociálnych služieb SpKCH odišlo 364 zo 400 zamestnancov. Mesto pri rozhodnutí argumentovalo racionalizačnými opatreniami a niekoľkomiliónovým nárastom v oblasti sociálnych služieb, ktorý by zaťažil mestský rozpočet. Na tie mesto vyčlenilo pre tento rok 7 miliónov korún, z toho 6,7 milióna domovu dôchodcov a 300-tisíc korún neziskovej organizácii Betezda. Diecézny riaditeľ SpKCH Peter Maľučký to označil za politické rozhodnutie a likvidáciu neštátneho a cirkevného sektora. Občania podľa neho občania stratili možnosť slobodne sa rozhodnúť pre výber opatrovateľskej služby. Poskytovanie opatrovateľskej služby sa v súčasnosti v meste riadi platným VZN č. 5/2007 o spôsobe určenia úhrady, výške úhrady a spôsobe platenia za sociálne služby. Aj zo skúseností Novovešťanky je zrejmé, že deklarované nezvyšovanie poplatkov za tieto služby ostalo iba zbožným prianím ľudí, ktorí ich využívajú.
Rozdielne princípy
„Mesto pri prechode opatrovateľskej služby deklarovalo, že je pripravené uspokojiť všetkých žiadateľov o túto službu od 1. 1. 2008, ktorí o ňu požiadajú. Stanovovanie cien - úhrad od klientov v SpKCH a v Domove dôchodcov je na rozdielnych princípoch, preto je to vo všeobecnosti ťažko porovnateľné. Na každého z 54 klientov, ktorí sú opatrovaní od 1. 1. 2008 prostredníctvom Domova dôchodcov po prechode od SpKCH mala zmena iný finančný dopad. Nárast cien za úkony vykonávané v opatrovateľskej službe boli schválené na mestskom zastupiteľstve 13. decembra 2007 zmenou VZN č.5/2007 o spôsobe určenia úhrady, výške úhrady a spôsobe platenia úhrady za sociálne služby a mali dopad na všetkých klientov aj doterajších, aj nových," zdôraznil Ľubomír Pastiran z oddelenia sociálnych vecí spišskonovoveského magistrátu.
Maľučký: Klienti živoria
Podľa slov P. Maľučkého aj tento prípad hovorí jasnou rečou. „V meste nastúpila nesloboda a tieto praktiky sú totalistické," zdôraznil P. Maľučký. „Mnohí naši niekdajší klienti, pretože nemajú toľko peňazí, aby uhradili nájomné, stravu, lieky, sociálne živoria. Mnohým sa z rozhodnutia Domova dôchodcov znížil rozsah na minimum hodín opatrovateľskej služby. Domov dôchodcov na opatrovateľskú službu nemá dobrovoľníkov a povolaných z motivácie viery, aby zabezpečil túto službu večer, vo sviatky, v čase náročnom čase umierania, čo sa Charita snažila uskutočňovať. Či služba pre 90 klientov po 15 minútach a ľahko chorým je nákladovo rovnaká, ako 90 klientom 8 hodín denne, ťažko chorým a ležiacim?" pýta sa P. Maľučký.
Petícia za opatrovateľské služby
Pripomeňme, že kauza opatrovateľských služieb v metropole Spiša bola nedávno horúcou témou a trvá dodnes. V týchto dňoch sa v meste z občianskej iniciatívy rozbieha aj petičná akcia adresovaná vedeniu mesta. V nej občania žiadajú primátora i poslancov zachovať pluralitu poskytovateľov sociálnych služieb a aby rozhodnutím neposkytnúť SpKCH pre tento rok finančný príspevok nedošlo k zrušeniu kvalitne poskytovanej opatrovateľskej služby. „Petícia vyzýva, aby mesto Spišská Nová Ves ako príslušný orgán plnilo svoju zákonnú povinnosť prispievať SpKCH v zákonom stanovenej minimálnej výške, rešpektujúc zákon o sociálnej pomoci," zaznieva z petičného vyhlásenia.
Ako dodal Ľ. Pastiran, mesto je ochotné komunikovať so všetkými poskytovateľmi naďalej. „Tak, ako to začalo pri príprave koncepcie rozvoja sociálnych služieb v meste Spišská Nová Ves," uviedol.
* * *
FAKTY
Charita a mesto
n SpKCH za 17 rokov pôsobenia v Spišskej diecéze (Orava, Liptov a Spiš) vytvorila 690 pracovných miest. V rámci diecézy charita poskytovala tieto služby pre takmer 2000 klientov ročne. V samotnej Spišskej Novej Vsi zamestnávala v sociálnych službách 35 ľudí, ďalších 5 v zdravotníckych službách. Terénne služby poskytovala v priemere pre 90 klientov. V minulosti bol rozsah služieb pre týchto klientov počas jedného roka 60-tisíc hodín, v roku 2007 to bolo 53-tisíc hodín.
n Príspevok od štátu bol daný zo zákona vo výške 100 korún na hodinu služby. Podľa slov P. Maľučkého sa príspevok časom znižoval. Košický samosprávny kraj oznámil, že v roku 2008 už nebude opatrovateľskú služby financovať.
n Mesto Spišská Nová Ves sa rozhodlo prevziať opatrovateľskú službu pod mestský domov dôchodcov. K 1. januáru prešlo zo SpKCH 54 opatrovaných ľudí a 19 opatrovateliek.
Autor: KINÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš