MONIKA TOPORCEROVÁ, monika.toporcerovakorzar.sk
Po neúspešnej kandidatúre na primátora Spišskej Novej Vsi odišiel Ľubomír Andrassy zo Spiša. Strana Smer ho po tom, čo sa postavil proti Jánovi Volnému ako jednotnému kandidátovi koalície Smer, SNS, HZDS vylúčila zo svojich radov. V súčasnosti pôsobí ako hovorca miestneho úradu v bratislavskej mestskej časti Petržalka a pracuje pre Svetovú banku v projekte na zvyšovanie komunikačných schopností predstaviteľov štátnych a verejných inštitúcií.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Netají sa ostrou kritikou súčasných pomerov v metropole Spiša. Otázku, či sa vráti na Spiš a v ďalších voľbách sa bude uchádzať o post primátora, považuje za predčasnú.
Po voľbách ste odišli do Bratislavy. Znamená to, že ste po neúspechu vo voľbách na Spišskú Novú Ves zanevreli?
- To určite nie, o mesto sa zaujímam, mám tu vybudované dobré vzťahy a preto viem bez problémov získať informácie o dianí v meste, aj o zákulisnom rozhodovaní. Neušiel som, ale logicky som po výsledku volieb nemohol ostať v meste a podporovať súčasnú garnitúru, proti ktorej som sa otvorene postavil.
Primátor Ján Volný je váš niekdajší kolega zo strany Smer, neskôr politický súper v boji o primátorské kreslo. Dnes ste jeho veľkým kritikom.
- Súčasný primátor je človek, ktorý prijíma pozvania na rôzne spoločenské podujatia, ale smerovanie mesta majú v rukách ľudia v úzadí. Dá sa povedať, že najvplyvnejším mužom je prednosta miestneho úradu Peter Petko, ktorý pred rokom 98 zastával významnú štátnu funkciu a v rámci HZDS nad ním držal ochrannú ruku Gustáv Krajči. Osobne sa nikdy nebudem vedieť stotožniť s tým, že na dôležité verejné funkcie, ako je primátor a poslanci, veselo kandidujú bývalí predstavitelia HZDS, ktorí majú za sebou pád niekoľkých významných firiem v meste, či podivné rozhodnutia, na ktoré doplatil nejeden občan Spišskej Novej Vsi. Ani primátor a ani stále verejne činní bývalí funkcionári Mečiarovho hnutia ma nepresvedčili, že s tým nič nemajú spoločné. Ak sa totiž pozrieme na spoločnosti, ktoré majú na svedomí pád mnohých podnikov v regióne, tak tam bez problémov nájdeme kamarátov i rodinných príslušníkov bývalých vysokých predstaviteľov HZDS.
Môžete byť konkrétny?
- Nielen v predvolebnom období, ale i dnes sa po meste otvorene hovorí napríklad o firme OVK, ktorej skratka má znamenať prvé iniciály verejne známych mien Ogurčák, Volný, Krajči. Výmyslom nie je ani fakt, že v orgánoch spoločností sedeli rodinní príslušníci týchto troch pánov. Ľudia, ktorí v roku 1998 prehrali minimálne morálne a dostali sa mimo spoločenského života, sú opäť vo verejných funkciách. Čo je najhoršie, návrat bývalých funkcionárov HZDS sa udial vďaka veľmi zvláštnej politike regionálnej štruktúry strany Smer. Smer vytvoril priestor pre ich falošné očistenie sa.
Trojkoalícia má dnes väčšinu v mestskom parlamente a svojich nominantov na všetkých dôležitých miestach. Opozícia hrá druhé husle. Z pôsobenia v opozícii v meste máte svoje skúsenosti, dá sa to porovnať so súčasnou situáciou?
- Vládnuca koalícia má v meste takmer nekontrolovanú moc a opozícia prakticky neexistuje. Štyria novoveskí opozičníci nie sú schopní aktívne sa postaviť voči rozhodovaniu a nástrojom, ktoré nápadne pripomínajú praktiky bývalého HZDS. Hendikepom miestnej demokracie je tiež to, že z 21 poslancov je väčšina závislá od súčasného mocenského zoskupenia na celoslovenskej, krajskej úrovni. Ide totiž o poslancov, ktorí sú vedúcimi predstaviteľmi sociálnych, vzdelávacích a vládnych inštitúcií, ktoré fungujú vďaka politickým dohodám v rámci koalície. Ak by sa postavili na zadné, zo dňa na deň by mohli prísť o svoje súčasné pracovné zaradenie.
Hovoríte o nekontrolovanej moci. Vedenie pritom deklaruje transparentnosť, na vedúce miesta vypísalo výberové konania, na internete zverejňuje zvukové záznamy z rokovaní poslancov, primátor zverejnil svoje majetkové priznanie...
- Ale to je jeden z farizejských krokov primátora. Ak niekto zverejní na internete majetkové priznanie, to je len prvý krok. Druhým by mala byť odpoveď na otázku, odkiaľ zobral na takýto štedrý majetok peniaze. Poďme sa pozrieť na to, akú hodnotu má rodinný dom, luxusná chalupa vo Vyšných Repašoch, akým spôsobom získal primátor mestské byty. Tváriť sa, aký som transparentný tým, že som zverejnil majetkové pomery a moralizovať o tom, je len A. Treba povedať aj B, ako som zarobil toľko peňazí. A výberové konania? O závažných veciach rozhodnú podivne zostavené komisie, v ktorých sedí primátor a jeho najbližší spolupracovníci z úradu. Opozícia je cielene vyblokovaná z kontrolných mechanizmov samosprávy. To je to nové, čo mal priniesť Smer do politického života v meste? Toto je krívajúca demokracia.
Je rok po komunálnych voľbách. Aký bol z vášho pohľadu pre Spišskú Novú Ves?
- Mesto prežíva a nový smer sa rozplynul hneď s príchodom nového vedenia radnice. Pritom v tomto období má samospráva pred sebou najviac výziev od roku 1990. Ak sa ich mesto nechopí, tak Spišská nebude len "Stratenou pri Poprade", ale stane sa "Stratenou pri Levoči". Ako stagnoval rozvoj za predchádzajúceho vedenia, tak za súčasného je to ešte horšie. Vedenie mesta si spí ako Šípková Ruženka, žije vo vlastnej uzavretej ulite.
Budete v ďalších voľbách opäť kandidovať na primátora?
- Dnes nie som rozhodnutý. Platí, že dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš. Ale obdobie do volieb je ešte dostatočne dlhé...
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš