sťažuje prácu. Teoreticky hrozí aj oddialenie zásahu. Slovenské zákony sú však voči záškodníkom smejúcim sa za rohom bezzubé. Postih im hrozí len v niektorých výnimočných prípadoch.
POPRAD. „Zazvoní telefón, hlas zakričí niekoľko vulgarizmov a zloží. O päť minút volá zase a tak sa to opakuje niekedy až do konca služby," opisuje dennú realitu operačný dôstojník popradských hasičov Peter Zlatnický. Za deň v priemere na popradskej stanici zaznamenajú 60 takýchto volaní. „Často ich však býva oveľa viac. Záleží od konkrétneho dňa," upresňuje riaditeľ pracoviska Ondrej Šproch. Zlatnický hovorí, že oplzlé telefonáty opakované s minútovou frekvenciou vedia poriadne narušiť pracovnú pohodu hasičov v službe.
Čo sa stane, ak...?
Vďaka duálnemu zabezpečeniu tiesňovej linky by sa nemalo stať, že by bolo blokované skutočné volanie o pomoc, napríklad v prípade požiaru. „Úplne vylúčiť sa to však nedá. Čo budeme robiť, ak bude niekto potrebovať pomoc a kvôli týmto nezodpovedným živlom sa k nám nedovolá? Pri záchrane životov hrajú kľúčovú rolu neraz sekundy," zdôrazňuje operačný dôstojník Jozef Michlík.
Ostávajú neodhalení
Podľa Zlatnického vo väčšine prípadov zábavke holdujú tínedžeri z podtatranských osád. Tí ostávajú políciou neodhalení a nepotrestaní. Vyhýbať sa bez postihu zodpovednosti im umožňuje súčasné paradoxné nastavenie zákonov. Hasiči by privítali také legislatívne zmeny, aby mohli konať okamžite. Neskoršie odhalenie a postihy záškodníkov by podľa hasičov mali byť už len samozrejmosťou. „Ak nám niekto zavolá 10-krát, operátor by mu mal vypnúť telefón napríklad na 24 hodín," myslí si Michlík.
Polícia konať nemôže
Pozadie problému nám ozrejmil Daniel Ďzobanik z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove. „Na jeho vyriešenie je potrebná úprava doterajšej legislatívy. Za súčasného stavu to musia hasiči, žiaľ, nejako vydržať," hovorí Džobanik. Určiť, komu patrí číslo mobilu, môže len operátor. O identifikáciu čísla môže polícia zase požiadať iba v prípade, ak vyšetruje nejaký trestný čin. „Bezdôvodné volanie na tiesňové čísla 150, 155 a 158 nie je ošetrené v žiadnom zákone. Čiže takýto volajúci sa ničoho nedopúšťa," vysvetlil Džobanik.
Iné by bolo, ak by záškodník zablokoval linku volajúcemu, ktorý by v tom momente skutočne potreboval pomoc. „Tu by už mohlo ísť o všeobecné ohrozenie, preto by sa mohlo uvažovať o postihu," doplnil Ďžobanik. Toto však práve nie je prípad volaní na popradskú stanicu. Polícia preto nemôže požiadať operátorov o zistenie identity volajúcich.
Nie je číslo ako číslo
Odlišná situácia nastáva pri univerzálnom čísle 112. Zákon o integrovanom záchrannom systéme jeho zneužívanie postihuje pokutou do výšky 50-tisíc korún. „V tomto prípade sú už operátori povinní poskytnúť identitu volajúcich. Priestupok a výšku pokuty určuje obvodný úrad," vysvetlil Igor Lazorík z Integrovaného záchranného systému. „Tu zase však treba brať do úvahy, že osoby mladšie ako 14 rokov nie sú trestne zodpovedné," doplnil policajný hovorca D. Džobanik.
--CITÁTY----
Zo záznamov dispečingu
n "Hľadám si partnera. Neviete o nejakom?" hlas ženy v stredných rokoch.
n "Mám problém, mám malý k***t," mladý mužský hlas.
n "Potrebujem sex," ženský hlas.
n "Teroristi už prišli. Sú tu," mužský hlas.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš