životné prostredie.
PREŠOV. Eseročka Fecupral prevádzkuje na konci Budovateľskej ulice v Prešove spaľovňu nebezpečných odpadov. „Táto spoločnosť chce zvýšiť kapacitu tejto spaľovne na 21-tisíc ton ročne a rozšíriť možnosť spaľovania ďalších nebezpečných látok. Okrem iného aj o nebezpečné oleje a PCB látky, pri spaľovaní ktorých vznikajú životu nebezpečné dioxíny. Už dnes je táto spaľovňa záťažou pre životné prostredie, investor však chce spáliť ešte 20-násobne viac nebezpečných látok, ktorých časť skončí v prešovskom vzduchu. Pritom Sídlisko Šváby je vzdialené len 500 metrov," uviedla poslankyňa mestského zastupiteľstva za opozičnú SDKÚ Mária Čižíková. Vyjadrila počudovanie, že mesto zaslalo súhlasné stanovisko k výstavbe tejto spaľovne.
Hagyari spaľovňu nechce
Primátor Prešova Pavel Hagyari je za verejnú diskusiu k tejto téme, kde bude obhajovať názor, že spaľovňa nebezpečných odpadov nepatrí do užšieho centra mesta. „V okolí Budovateľskej ulice sa budú stavať byty, takže si naozaj nemyslím, že je vhodné, aby spaľovňa nebezpečného odpadu fungovala v strede obytnej zóny," povedal primátor pre Korzár. Podľa hovorcu radnice Michala Kaliňáka mesto „vydalo súhlasné stanovisko na rozšírenie spaľovne iba v súvislosti s tým, že táto aktivita spoločnosti Fecupral korešponduje s územným plánom".
Fecupral vyzýva na diskusiu
Konateľ spoločnosti Fecupral Štefan Hanigovský včera nebol v Prešove. Zastihli sme ho na enviromentálnej konferencii v Amsterdame. „Na neodborné stanoviská reagovať nebudem. Avšak v utorok bude k tejto problematike prezentácia pre odbornú verejnosť, na ktorú novinárov pozývam. Diskutovať o tejto téme je potrebné," povedal pre Korzár Hanigovský, podľa ktorého je budovanie spaľovní celosvetový trend, pričom skládky odpadu ustupujú do úzadia. Spaľovne podľa neho dokážu odpad zlikvidovať šetrne s tým, že do ovzdušia unikajú emisné látky, ktoré nesmú prekročiť stanovené limity, a navyše vytvárajú druhotnú energiu.
Kotolňa vypúšťala viac škodlivín
Pre porovnanie. Na mieste terajšej spaľovne s dioxínovým filtrom na Budovateľskej ulici stála predtým uhoľná kotolňa. Podľa údajov, ktoré má Korzár k dispozícii, tuhých znečisťujúcich látok vypustila uhoľná kotolňa vyše 58-tisíc kilogramov ročne, terajšia spaľovňa len 19 kilogramov. Hodnoty NOx boli pri kotolni 29-tisíc kg/ročne, pri spaľovni 1 194. V prípade CO to bolo 114 210 kg/ročne, pri spaľovni to nie je ani 20 kíl.
Autor: meš, frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš