V prešovskej Špeciálnej základnej škole internátnejumožňujú deťom s kombinovaným postihnutím spoznávanie sveta prostredníctvom canisterpie.
PREŠOV. Cvičiteľka Jana Hrístová pravidelne dochádza za deťmi s pudlíkmi. Na poslednej návšteve ich bolo päť. Zvedavého a prítulného pudlíka Miška už deti dobre poznajú, rovnako ako psiu mamu Tessy, ale s jej troma potomkami sa len teraz zoznamovali.
Výcvik
Cvičiteľka má dlhoročnú pedagogickú prax. "Pudlíci sú na prácu s deťmi najvhodnejší. Sú malí, deti preto ľahšie prekonajú strach. Nepúšťajú srsť, takže môžu byť aj v prítomnosti alergikov a pri správnej výchove sa nebránia, keď s nimi deti manipulujú," povedala. Nie každý psík je však vhodný na túto činnosť, preto cvičiteľka musí nielen odhadnúť jeho charakter, ale aj venovať pozornosť výcviku.
Reakcie detí
Viaceré deti sa psov boja. Po niekoľkých návštevách sa z nich však stávajú dobrí kamaráti. "Obliekame pudlíkov, aby sa deti učili rozoznávať farby, cvičili si prstové svalstvo pri rozopínaní gombíkov. Chodiace deti sa s nimi hrajú," upresnila cvičiteľka. Aj pudlíci si už zvykli. Keď im povie, že idú k deťom, všetci utekajú k autu. "Vyberáme ich podľa toho, ku ktorej skupine detí a s akými diagnózami ideme. Niektorí sú viac nadaní na pohybové hry, niektorí sú takí mojkáči, ktorí vedia polohovať pri deťoch v postieľkach."
Pokroky
Počas našej návštevy pracovali so skupinou detí s najťažším kombinovaným postihnutím. Niektoré psíkov ani nevideli, ani ich nevedeli držať v náručí, ale s pomocou učiteľky ich aspoň hladkali, alebo česali. Igorko a Matej sa poležiačky dívali, ako šantia a nahlas prejavovali radosť zo vzájomných dotykov, alebo obavy ako Natália. Riško sa naopak odvážil podať psíkovi aj piškótu. Pudlíci vedeli vycítiť, ku ktorým deťom sa majú priblížiť pokojne a pri ktorých môžu prejaviť viac hravosti. "U detí s najťažším postihnutím chceme dosiahnuť, aby sa u nich rozvíjalo cítenie iného tvora, prežívanie vzťahu v kolektíve. U detí na vyššej úrovni sa zase rozvíja hrubá a jemná motorika, ale aj rozumová výchova," povedala nám učiteľka Jarmila Miháliková.
Projekty
Canisterapiu, hipoterapiu, či fyzioterapiu však môže škola deťom zabezpečiť len prostredníctvom projektov. Každoročne ich teda podávajú a žiadajú o granty z rôznych programov. Z rozpočtu školy by si to totiž nemohli dovoliť a tak ich situácia núti čakať, či niektorý z projektov prejde. Nikdy nemôžu plánovať tieto činnosti tak, aby boli dlhodobé a pravidelné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš