obserwatoria astronomicznego v Niepolomicach v blízkosti Krakowa.
ROZTOKY. Úlohou expedície bolo pozorovanie zákrytových premenných hviezd, fotografovanie hviezdokôp, hmlovín a Slnka. Počasie im prialo a počas niekoľkých jasných nocí urobili desiatky snímok, ktoré budú postupne vyhodnocovať. "Išlo o hmloviny M42 v súhvezdí Orion, galaxie M31 v súhvezdí Androméda, hviezdokôp X a h v súhvezdí Perzea, M44 v súhvezdí Raka a iných zaujímavých objektov," upresnil obsah pozorovaní roztocký astronóm Daniel Baluďanský. Ďalšie snímky získali pomocou celooblohovej komory. Tie im poslúžia pri identifikácii jasných meteorov. Pomocou špeciálnych filtrov zase pozorovali útvary na Slnku.
Podmienky
Poľskí astronómovia si túto možnosť pochvaľovali, lebo pozorovacie podmienky v Niepolomicach nie sú vždy vhodné na takéto pozorovania. Aby sa poistili, doviezli so sebou vlastnú prenosnú techniku. Podľa Baluďanského mali možnosť zoznámiť sa aj s roztockou technikou, najmä s ďalekohľadmi, ovládaním kupoly, tiež snímkovaním pomocou CCD-záznamových zariadení, ktoré sa využívajú pri štúdiu premenných hviezd.
Študijný materiál
Materiál z pozorovaní si odnesú domov s tým, že ho spracujú a využijú pre svoje odborné práce. Keď im neprialo počasie, čas využili na odborné diskusie. Hovorili napríklad o najnovšej technike, o sledovaní rádiových galaxií a podobne. Medzi Poliakov prišli aj riaditelia humenskej a prešovskej hvezdárne a pozvali ich na krátke exkurzie. Obe hvezdárne majú totiž s pracoviskom v Niepolomiciach rozvinutú spoluprácu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš