MICHAL FRANK, michal.frankkorzar.sk
Prešovské trojičky Ivanka, Miška a Danka už dovŕšili tri roky. Medzitým im pribudli sestričky - dvojičky Andrea a Ema, ktoré majú 11 mesiacov. Keby sa narodili o niekoľko dní skôr, mali by ich rodičia nárok na opatrovateľskú službu. Takto majú smolu.
PREŠOV. Manželia Madzikovci nemohli mať deti. Dočkali sa až po jedenástich rokoch, kedy sa im po umelom oplodnení narodili hneď trojčatá. S ďalšími deťmi už manželia ani nerátali, ale stalo sa. K trojičkám pribudli dvojičky. Zvládať takúto domácnosť nie je ľahké, ani lacné.
Prišli o opatrovateľku
„Mesto nám podľa zákona poskytovalo opatrovateľku. Keď sa nám narodili dvojčatá, počítali sme, že trojčatá dáme do škôlky. K dvojičkám sme chceli opatrovateľku, kým nepôjdu do škôlky," povedala pani Danka Madziková, ktorá medzitým nastúpila do zamestnania. Dovtedy jej štát platil príspevok 4 500 korún mesačne. Ako vraví, nie je jednoduché finančne utiahnuť domácnosť v rodinnom dome, do ktorého sa Madzikovci presťahovali. „Manžel má takú prácu, že cestuje po Slovensku. Keď treba doviesť trojčatá do škôlky, nemá kto byť s dvojčatami. Problém je aj v tom, že keď niektoré z detí ochorie, ostatné sú choré tiež," opísala situáciu pani Madziková. Pri trojičkách mali opatrovateľku od mesta prvý rok bezplatne, druhý rok za úhradu približne 3 000 korún mesačne. Takto za úhradu by chceli opatrovateľku aj naďalej, nemajú však už nárok.
Úradníci sa vyzúvajú zo zodpovednosti
Korešpondencia s úradmi má známy scenár. Každý sa vyhovára na zákon a prehadzuje horúci zemiak tomu druhému. Vlani v lete prišla Madzikovcom z radnice povzbudivá správa. „Úlohou mesta je pomôcť svojim občanom, čo sme vo vašom prípade už uskutočnili, a to pri narodení vašich krásnych trojičiek (vtedajší primátor Milan Benč odovzdal rodičom jednorazový príspevok 30-tisíc korún - pozn, red.) a pri poskytnutí opatrovateľskej služby pre nich do roka bez úhrady. Mesto vám môže poskytnúť opatrovateľskú službu v zmysle zákona, avšak za úhradu v súlade s príslušným všeobecne záväzným nariadením. Ochotne vám poskytneme opatrovateľskú službu z radov našich opatrovateliek," uviedla v liste vedúca odboru sociálneho, bytového a zdravotníctva Anna Hrustičová.
Madzikovci by s tým súhlasili. Lenže menej optimistický list prišiel v septembri 2007, podpísaný primátorom Pavlom Hagyarim. Píše sa v ňom, že mesto sa musí riadiť príslušnými právnymi normami a v súlade so zákonom sa poskytovanie opatrovateľskej služby pre trojčatá ukončí 28. 1. 2008, keď deti dovŕšia tri roky. „V prípade vašich dvojčiat už zákon nedovoľuje poskytnúť vám opatrovateľskú službu, pretože sa narodili po období dlhšom ako dva roky od narodenia trojčiat," píše primátor a odporúča rodičom žiadať od mesta poskytnutie jednorazového finančného príspevku.
Ministerka ich odporučila na mesto
Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová má na vec iný názor. Aj ona zdôrazňuje, že zákon o sociálnej pomoci neobsahuje žiadne ustanovenia, ktoré by jej umožnili odstrániť jeho tvrdosť. Preto žiadosti o výnimku nemôže vyhovieť. No zároveň rodičov odkazuje na mesto: „Táto skutočnosť však nevylučuje možnosť naďalej poskytovať opatrovateľskú službu pre vaše deti zo strany samosprávy, ak takýto návrh schvália samosprávne orgány v rámci svojich rozpočtových možností."
Hľadajú riešenie
„Chceme sa obrátiť na pána primátora, zatiaľ sa nám to nepodarilo. Sme jediná rodina s trojičkami a dvojičkami v Prešove, za 37 rokov tu nebol taký prípad," podotkol František Madzik, ktorý dúfa, že sa ich problém podarí vyriešiť spôsobom, aký navrhlo ministerstvo: „Veľmi by nám to pomohlo. Už keď budú chodiť dvojičky do škôlky, nebude problém." V súčasnosti im chodí vypomáhať starý otec, ale má zdravotné problémy... Pani Danka Madziková dodáva, že kvôli deťom sa presťahovali do domu. Nie sú však pripojení na mestskú kanalizáciu, majú vlastnú 'čističku', ani vodovod, majú vlastnú studňu. Preto deťom musia kupovať vodu.
Vysoké náklady
Výchova piatich malých detí, ako hovoria rodičia, nie je lacný špás. Len mlieko vyjde na 4 500 Sk mesačne, na plienky dajú 4 tisícky. Potraviny, ovocie, zeleninu, oblečenie. To všetko treba platiť. Mesačne to vyjde podľa Madzikovcov, ktorí navyše študujú na vysokej škole, na približne 15-tisíc korún. Ak sú deti choré, tisícka ide len na lieky. Do nákladov treba zarátať aj desaťtisícovú hypotéku. Preto si nemôžu dovoliť súkromnú opatrovateľku. Inak sú už Madzikovci zohratí. Napríklad večerné kúpanie majú podelené, otec kúpe trojičky, mama dvojičky. „Nie je to ľahké, ale už sme si zvykli. Aj keď manžel schudol desať kíl," podotkla D. Madziková.
Mesto: Problémom ostáva zákon
Nájsť riešenie, ktoré by rodine pomohlo, nebude jednoduché. "Litera zákona o sociálnej pomoci je rovnako tvrdá pre štátnu správu, ako aj pre samosprávy. V zmysle jej paragrafu 15 nie je možné tejto rodine opätovne poskytnúť opatrovateľskú službu. Sme ochotní hľadať možnosti na pomoc tejto rodine. Tak ako v predchádzajúcom roku, aj v tomto, za predpokladu, ak o to rodičia požiadajú, môžeme rodine pomôcť finančnou výpomocou. Avšak aj tentoraz formou výnimky prostedníctvom rozhodnutia primátora," uviedol pre Korzár tlačový tajomník mesta Prešov Michal Kaliňák.
Autor: meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš