Štúdia potvrdzuje zvýšenú hladinu hluku!
Obyvatelia z okolia prešovskej leteckej základne sú už roky nespokojní. Prekáža im predovšetkým veľký hluk z vrtuľníkov. Veliteľ leteckej základne Miroslav Korba sľúbil pripraviť hlukovú štúdiu. Jej výsledky sú už známe.
PREŠOV - NIŽNÁ ŠEBASTOVÁ. Hluková štúdia potvrdzuje, že počas preletov vojenských vrtuľníkov sú prekročené stanovené limity hluku. Namerané hodnoty sú vyššie. Napríklad v čase preletu vrtuľníka ponad Nižnú Šebastovú dosiahla hlučnosť hodnotu 80 decibelov namiesto povolených 60 decibelov.
Čo sa píše v štúdii
Obsah štúdie zatiaľ nebol zverejnený. Máme ho však k dispozícii. "Prevádzka letiska môže nepriaznivo vplývať na akustickú pohodu ľudí žijúcich v jeho blízkom okolí," píše sa v štúdii, pričom problematickými lokalitami sú okrem Nižnej Šebastovej aj Fintice, Kapušany, Ľubotice, veľký Šariš a čiastočne Lada. V Nižnej Šebastovej je najproblematickejším miestom Slánska ulica nachádzajúca sa priamo v osi letiska, pod dráhami veľkého severného a južného okruhu. Na tomto mieste bola nameraná vyššia priemerná hlučnosť, než je prípustných 60 decibelov. Vyššia priemerná hlučnosť bola tiež nameraná v Kapušanoch.
Zatiaľ nekomentujú
Vojsko zatiaľ výsledky štúdie nekomentuje. Podľa hovorcu ozbrojených síl hlučnosť neprekračuje bežný hluk spôsobený iným typom dopravy, napríklad vlakom či cestnou dopravou. V súčasnosti už však nemôže urobiť radikálnejšie opatrenia na zníženie hlučnosti.
Chceli znížiť dane
Na hluk z vrtuľníkov sa obyvatelia Nižnej Šebastovej nesťažujú prvý raz. Obyvateľka tejto časti Milena Švecová pred dvomi rokmi iniciovala petíciu s cieľom "znížiť počet letov, zrušiť či na minimum obmedziť nočné lety a zmeniť ich trajektórie". Jednou z požiadaviek bolo práve vytvorenie hlukovej štúdie. Ešte predtým navrhoval miestny poslanec Ján Čižmár zníženie daňového zaťaženia pre obyvateľov Nižnej Šebastovej. Prvý raz dal takýto návrh ešte za pôsobenie primátora Juraja Kopčáka, no neúspešne. Návrh neprešiel ani neskôr.
Môže za to referendum
Kauza sa tiahne od roku 1992. Vtedy sa totiž konalo miestne referendum (jediné v doterajšej histórii mesta Prešov) o vybudovaní leteckej základne. Referendum bolo neúspešné, keďže väčšina občanov k urnám neprišla.
Čo bude ďalej
"Na základe tejto štúdie požiadame o vyjadrenie Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Prešove. Aby bolo jasné, či hlukové hodnoty spĺňajú normy, alebo nie. Ak nespĺňajú, znovu budeme požadovať úľavy na daniach pre obyvateľov žijúcich v blízkosti vzletových a pristávacích dráh. Počkáme si teda na vyjadrenie," uviedol poslanec mestského zastupiteľstva Ján Čižmár a dodal, že "veliteľ leteckej základne na stretnutí prisľúbil, že budú robiť také opatrenia, aby vrtuľníky čo najmenej zaťažovali obytnú zónu".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš