Spectrum.
PREŠOV. Počas februára si verejnosť môže pozrieť výstavu prešovských nežijúcich výtvarných umelcov. Diela pochádzajú zo súkromnej zbierky. Vo výstavných priestoroch Per Spektrum v Katolíckom kruhu (DAD) sa nachádzajú diela autorov, ktorí kus so svojho života pôsobili v Prešove. „Sú to diela Jozefa Bendíka, ktorý sa po návrate do Prešova v roku 1939 podieľal na založení Katedry výtvarnej výchovy na Filozofickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Bol jej vedúcim až do roku 1973," povedala riaditeľka združenia Per Spectrum Ľuba Kotalová.
Zakladateľ prešovského divadla
Martin Brezina pôsobil na Vyššej škole stavebnej v Prešove. Neskôr pôsobil na Katedre výtvarnej výchovy Filozofickej fakulty UPJŠ. „Známy je svojou scénografickou tvorbou. V roku 1943 bol pri založení Slovenského divadla v Prešove. Je jedným zo zakladateľov modernej slovenskej scénografie," uviedla Ľ. Kotalová.
Ďalší známy maliar, Juraj Škatulár, sa venoval hlavne krajinomaľbe Prešova a šarišského regiónu. Pôsobil ako stredoškolský učiteľ. Neskôr sa stal zakladateľom a riaditeľom Výtvarnej školy v Prešove. Pôsobil ako pedagóg na pedagogickej fakulte.
Zosnulí členovia Per Spectra
Na výstave sú aj diela zosnulých členov združenia Per Spectrum. Juraj Daňo a Juraj Kresila zomreli minulý rok. Daňo bol držiteľom Ceny mesta Prešov za rok 2000, podieľal sa aj na vzniku Šarišskej galérie v Prešove. Kresila bol nielen známym maliarom (venoval sa komornej tvorbe, krajinomaľbe, portrétnej maľbe i zátišiu), ale i vysokoškolským pedagógom.
„Sústredíme sa na prešovských súčasných výtvarníkov. Začali sme súčasnými, ale ten vývoj nás, žiaľ, dohnal k tomu, že sme museli siahnuť aj k nežijúcim umelcom," dodala šéfka združena Per Spectrum.
Na výstave sú ďalej diela Antona Sučku, Michala Čabalu, Milana Halagu, Ernesta Rákošiho, Mikuláša Jordána a Františka Patočku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš