tradíciu oživili členovia folklórnej skupiny Harihovčan pred trinástimi rokmi a dodržiavajú ju dodnes. Čo v jeden deň vyzbierajú po domoch, to na druhý deň ponúkajú hosťom na fašiangovej zábave.
HARICHOVCE. V harichovských uliciach znela harmonika a spev. Vo fašiangovom sprievode nechýbal hlavný parobek, ktorý na ražeň vyberal od gazdiniek klobásky a slaninu. Pri výbere mu pomáhal exekútor, ktorý mal na starosti kontrolovať platenie daní. Smrtka chodila s kosou, vraj aby všetko zlé skosila. Prespatá nevesta si po domoch hľadala nejakého ženícha, so spevom a humorným slovom jej pomáhala cigánka a ďalšie masky. Skrátka bolo veselo, ako sa na koniec fašiangov patrí.
Dávne zvyky
"S rožňom sa po dedine chodievalo od dávnych čias, vždy v utorok pred Popolcovou stredou. Ženy sa poobliekali za mužov, muži do ženských šiat, chodili po dedine so spevom a hudbou, nazbierali vajcia, slaniny, klobásy. Večer sa potom robila zábava a tancovalo sa až do polnoci," predstavuje niekdajšie zvyky vedúca folklórnej skupiny Harihovčan Anna Krompigeľová. S rožňom sa po Harichovciach chodievalo do 60. rokov minulého storočia. Harihovčan oživil túto tradíciu a po trinásty rok priniesol do harichovských domácnosti spev, tanec a staré zvyky. "Zaklopeme, zaspievame, pozveme na zábavu a ľudia nás obdaria - dobrým slovom, podarúnkom, ponúknu nás pampúšikami a dajú nám aj ostrého alebo vínka. Niekto pridá klobásku, slaninku aj vajcia," vraví A. Krompigeľová.
S povolením starostky
Aj tohtoročné chodenie s rožňom sa začalo u starostky. Bez jej povolenia by to nešlo. Okrem súhlasu od nej dostali aj pohostenie, nevesta s bruškom starostku vykrútila v tanci a mohlo sa ísť do ulíc. U Kupčíkovcov čakajú fašiangový sprievod každý rok. "Sú to pekné zvyky a my sa tešíme, že k nám prídu," hovorí Veronika Kupčíková. Spomína, že za jej mladých čias bolo na konci fašiangov poriadne veselo. "Chodilo sa vtedy z domu do domu. Ak sme neboli doma, išli do kurína a zobrali vajcia, alebo čo videli. Ale to až taká škoda nebola," kývne rukou pani Kupčíková. Sprievod medzitým navštívil s rožňom aj susedov a vybral sa ďalej. Anna Rerková ich privítala, ako sa patrí v kroji, s plnými štamperlíkmi a sladkými pampúšikmi. "Nechodíme do všetkých domov, nie všetci si to prajú. Ale niektorí sa urazia, ak ich obídeme. Ľuďom sa to páči a každý rok ich príde viac na fašiangovú zábavu," prízvukuje spokojná vedúca Harihovčana. Aj preto pôjdu s rožňom po dedine o rok opäť.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš