ERIKA KARASOVÁ, erika.karasovakorzar.sk
Otorinolaryngologické oddelenie (ORL: krčno-ušné-nosné) a očné oddelenie vo Všeobecnej nemocnici s poliklinikou Levoča, a. s., zívajú prázdnotou. Všeobecná zdravotná poisťovňa nepodpísala k 1. februáru tohto roku zmluvu s nemocnicou týkajúcu sa lôžkovej časti týchto oddelení. Pacienti majú k dispozícii iba ambulancie a využiť môžu jednodňovú zdravotnú starostlivosť. V prípade hospitalizácie musia cestovať do Popradu, Prešova či Košíc.
LEVOČA. Nečudo, že v Levoči vládne panika, ľudia sa boja, že levočská nemocnica, ktorá je v prevádzke už sto rokov a ktorá má nadregionálny charakter, zanikne. Pozitívom je aspoň to, že Všeobecná zdravotná poisťovňa s ostatným oddeleniami podpísala zmluvu v takom rozsahu ako vlani.
Odišlo 16 lekárov
Levočská nemocnica je akciovou spoločnosťou, jediným akcionárom je mesto Levoča. Ako už Korzár v minulosti informoval, nemocnica bojovala aj s vysokou fluktuáciou lekárov. Vlani zo 60 lekárov odišlo na iné pôsobisko 16. "Áno, je to problém, ktorý malo riešiť vedenie nemocnice," priznáva primátor Levoče Miroslav Vilkovský. Aj preto sa mesto ako akcionár rozhodlo ORL lôžkovú časť dočasne pozastaviť. V minulosti tu pracovali štyria lekári, dvaja z nich predčasom dali výpoveď.
Ostáva iba ambulancia
"Zmluvu s nami nepodpísala iba Všeobecná zdravotná poisťovňa, s ostatnými poisťovňami nebol problém. Mohli by sme teda hospitalizovať pacientov z iných poisťovní naďalej, bohužiaľ, na oddelení ORL nemáme potrebný počet lekárov," zhodnotil situáciu M. Vilkovský. Pacienti môžu teda využívať iba ambulanciu ORL. "Denne našu ambulanciu navštívi priemerne 40 pacientov," vysvetlil primár ORL Jozef Petra. Očné oddelenie lôžková časť naďalej ostáva v prevádzke, pretože tu pracujú štyria lekári, ide o kompletnú zostavu. Kvôli nepodpísanej zmluve tu nemôžu hospitalizovať iba poistencov zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Tá však zastrešuje približne 70 percent slovenskej populácie.
Nebudú prepúšťať
Ako ďalej povedal primátor, zamestnanci spomínaných oddelení by nemali prísť o prácu. "Lekári budú pracovať v ambulanciách. Zdravotné sestry po dohode prejdú na iné oddelenia," vysvetlil. Korzár oslovil aj vrchnú sestru na ORL, ktorá je treťou najstaršou pracovníčkou v levočskej nemocnici. "Iba na tomto oddelení pracujem od roku 1986. Bez preháňania poviem, že to boli krásne roky, pracovala som s odborníkmi, ktorých si vážila odborná verejnosť," takmer s nostalgiou opisuje situáciu Lýdia Kochanová. Najmilšími pacientmi boli podľa nej deti a starší ľudia. Chvíle dojatia prežívala, keď sa pacienti prišli poďakovať, že konečne môžu napríklad po operácii nosa dobre dýchať.
Všetko závisí od rokovania s poisťovňou
ORL malo k dispozíciíi 23 lôžok. Vlani ich využili na 53,6 percenta. Hospitalizovali tu 989 pacientov. Na očnom oddelení majú 18 lôžok. Tie v roku 2007 využili na 60,2 percenta, išlo o 578 ľudí. Podľa M. Vilkovského mesto má v talóne dva varianty. Pokúsiť sa opäť o opätovné otvorenie oddelení, problémom sú však chýbajúci lekári. Druhým reálnejším riešením je podľa neho jednodňová ambulantná starostlivosť a spomínané odborné ambulancie. "Všetko závisí od rokovania so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou," vysvetlil.
***
FAKTY
Stanovisko VšZP
n "Pri rozhodnutí nezazmluvniť očné oddelenie vychádzala VšZP z výsledkov revíznej kontroly. Očné oddelenie je prevažne zamerané na konzervatívne ošetrovanie pacientov s oftalmologickými ochoreniami. Mikrochirurgické moderné postupy v liečbe sú zastúpené len okrajovo.
Hospitalizácie pacientov len za účelom diagnostiky podozrenia na glaukóm nemožno akceptovať. Takáto diagnostika je v súčasnosti možná ambulantnou formou a nie je nevyhnutné pacientov hospitalizovať. Počas prvého štvrťroku 2007 bolo hospitalizovaných s touto diagnostikou celkovo 26 pacientov, pričom v niektorých prípadoch sa táto diagnóza nepotvrdila. Mikrochirurgické operácie doména moderného očného oddelenia sa tam vyskytovali len sporadicky. Pokiaľ ide o krčné oddelenie, platia dôvody ako pri očnom oddelení," vyjadrila sa pre KORZÁR hovorkyňa Petra Balážová.
* * *
ANKETA
Ako vnímate situáciu?
n Jozef Šuňavský: "Je to smutné. Mám 86 rokov a spomínam si, že niekedy chodievali kvôli operáciám na levočskú chirurgiu pacienti až z Budapešti."
n Mária Berková: "Som z Klčova a mám zlý pocit z toho, čo sa deje v levočskej nemocnici. Doplatíme hlavne na to my, starší ľudia. Bola som hospitalizovaná na očnom oddelení, s prístupom personálu som bola veľmi spokojná."
n Oľga Kramarčíková: "Prečo rušia oddelenia? Ľudia budú musieť cestovať, nie je to dobré."
n Emília Rusnáková: "Bola som hospitalizovaná na očnom oddelení, navštevujem aj ambulanciu ORL a som veľmi spokojná. Obe oddelenia by mali ostať v prevádzke. Pre Levočanov a ľudí z okolia to bude pohroma. Čo budú robiť, ak nastane akútny stav, kedy bude treba okamžitú pomoc krčného lekára?"
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš