TOMÁŠ TIŠŤAN, tomas.tistankorzar.sk
Na okienku pokladne železničnej stanice v Starom Smokovci visel papierik s úpenlivou prosbou o pomoc pri hľadaní nezvestného chlapčeka. Ten mal byť naposledy videný práve na perónoch stanice. Po prešetrení sa však nakoniec ukázalo, že odkaz klamal.
STARÝ SMOKOVEC. Žiadosť o pomoc pri hľadaní za sklom pokladne obsahovala celé meno chlapčeka, jeho farebnú fotografiu, podpisy rodičov a mobilný kontakt na jedného z nich. Na uvedenom mobilnom čísle sa však miesto príbuzného chlapčeka ozval nahnevaný ženský hlas. Tvrdil, že s vecou nemá nič spoločné. Žena nechcela povedať o sebe nič bližšie, napríklad odkiaľ pochádza. Povedala len, že ju telefonáty na základe papierika zo stanice veľmi vyrušujú.
Okamžite kontaktovať políciu
Po takomto prekvapivom zamotaní prípadu sme ďalšie informácie hľadali u polície. Daniel Džobanik z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove povedal, že meno chlapca v žiadnej súvislosti polícia nikdy neevidovala. "Ak sa také niečo vyskytne, treba nás okamžite kontaktovať a nekonať na vlastnú päsť, pretože polícia disponuje prostriedkami a postupmi, ako takéto prípady riešiť," vysvetlil Džobanik.
Drsný žart a cynizmus
Nápis následne preverili muži z policajného oddelenia v Starom Smokovci. Vypočuli aj majiteľku mobilného čísla. Ako najpravdepodobnejšia verzia sa javí, že niekto si takýmto spôsobom urobil cynický žart. "Taký žart sám o sebe nie je postihnuteľný. Požiadali sme však železničiarov o odstránenie papierika, aby nebola obťažovaná majiteľka mobilného čísla," uviedol Džobanik. Na železničnej stanici si nepamätajú, kto s papierikom prišiel a požiadal ho vyvesiť.
Tri možné motívy
Na možné motívy takéhoto konania sme sa opýtali psychologičky Evy Fáberovej. Najpravdepodobnejšou sa jej javí verzia, že autormi falošného oznamu by mohli byť rovesníci chlapca. "Motívmi činu môžu byť - zlomyseľnosť až šikana voči chlapcovi, úmysel vystrojiť srandičku vo veľkom štýle a radosť z poplachu, ktorý tým spôsobili. Môže ísť aj o zábavu na konto majiteľky telefónneho čísla - nahnevaná až zúrivá reakcia majiteľky môže páchateľovi spôsobovať radosť," hovorí Fáberová.
Vírus sa šíri krajinou
Podľa nej "smokovecký žart" môže byť súčasťou vírusu, ktorí sa v súčasnosti šíri Slovenskom. Ide o vlnu násilných činov mládeže, ktorú istým spôsobom, okrem iných faktorov, inšpirujú známe mobilové nahrávky zverejňované v televíziách. "Deti vedia byť veľmi kreatívne, dokážu zosnovať akúkoľvek 'psinu', len aby bolo 'vzrúšo"', aby sa predviedli, alebo aby sa nenudili. Na druhej strane, vzhľadom k veku nevedia ešte dostatočne kriticky zvážiť dôsledky svojho správania," doplnila Fáberová.
Známy alebo duševne chorý
Druhou možnosťou podľa Fáberovej je, že oznam na stanici nechala vyvesiť dospelá osoba z okruhu rodiny alebo známych majiteľky telefónneho čísla. "Úmyslom tohto človeka by mohla byť pomsta, ktorou by chcel riešiť napäté a problematické vzájomné vzťahy," vysvetľuje Fáberová.
Tretím z trojice najpravdepodobnejších vysvetlení je podľa psychologičky možnosť, že papierik na stanici vyvesil človek s duševným ochorením. V tomto prípade nemusel poznať ani chlapca na fotografii alebo ani majiteľku zverejneného telefónneho čísla.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš