nájdu len svietiacu orientačnú tabuľu, ktorá ich informuje o čase príchodu a odchodu vlakov. Chýbajú tu však akékoľvek označenia, ktoré by im ukázali, ako sa majú dostať na jednotlivé nástupištia.
POPRAD. Chaos na popradskej železničnej stanici pretrváva už niekoľko mesiacov. Pritom jej modernizácia, ukončená v auguste minulého roka, stála 858 miliónov korún. Mnohí cestujúci, najmä starší a cudzinci, len bezradne postávajú a pýtajú sa, kde nájdu jedno zo štyroch nástupísk stanice.
Kde je nástupište?
"Nevidím žiadne čísla, žiadne označenie, nič. Potrebujem sa dostať na nástupište číslo dva. Ale ako ho mám nájsť? Cestujem do Liptovského Mikuláša," posťažoval sa Róbert Pálenčík z uvedeného mesta.
Nespokojný bol aj pár mladých poľských turistov. "Sme dezorientovaní. Nevieme, ako sa máme pohnúť z vestibulu," poukázali na problém Alexander a Aňa z Gdynie.
Nástupisko, z ktorého odchádza vlak do Košíc, márne hľadal aj dôchodca cestujúci do tohto mesta. Takmer zostal na popradskej stanici. V poslednej chvíli sme mu ukázali, kde je nástupisko číslo jedna.
Mnohí cestujúci kvôli tomuto nedostatku k svojím spojom dobiehajú v poslednej chvíli a v strese, čo nemusí byť najbezpečnejšie. Môžu len tipovať, kde je napríklad nástupisko číslo jeden. Keď ho nájdu, čaká ich tu hlavolam v podobe podchodu. Viacerí váhajú, či nemajú týmto podchodom pokračovať ďalej v ceste. Takto by sa však dostali k nástupiskám číslo dva a štyri. Lenže to vedia iba zasvätení. Na podchode chýba akékoľvek označenie. Cestujúci, ktorí sa vyvezú pohyblivými schodmi, prídu k dverám, ktoré vedú k nástupisku číslo dva. Tu už je síce tabuľka s číslicou 2, no cestujúci musí prísť takmer až k nej, aby ju zbadal. Na stanici nie je nikto, kto by cestujúcich aspoň usmernil. Stanica je pritom vstupnou bránou do Vysokých Tatier.
Ide o provizórium
V čase rekonštrukčných prác boli jednotlivé nástupiská označené. Síce len výkresmi s nakreslenými číslicami, ale boli. Cestujúci sa mohli ako-tak zorientovať. "Výkresy ľudia neustále strhávali, ničili, tak sme s tým prestali. Nevyzeralo to pekne," povedal pre KORZÁR jeden zo zamestnancov.
Takže ako ďalej? Od vedenia stanice Poprad Tatry sme dostali informácie, že pevný informačný systém v objekte pribudne až po rekonštrukcii samotnej výpravnej budovy. Zmodernizované boli zatiaľ len koľajiská a zabezpečovacie zariadenia. S rekonštrukciou výpravnej budovy stanice by sa malo začať v jeseni tohto roka.
Riaditeľka odboru komunikácie ŽSR Martina Pavlíková nás však informovala, že k náprave možno dôjde ešte skôr. "Informačný systém, časť piktogramy, nebol súčasťou realizačného projektu a bol riešený v rámci prác naviac," povedala pre KORZÁR. "Realizácia bola ukončená v auguste 2007, no pri kolaudácii bola vznesená požiadavka správcu o doplnenie ďalších označení, hlavne schodísk k jednotlivým nástupiskám. Schodiská majú byť označené veľkými piktogramami. Na základe tohto podnetu projektant vypracoval projektovú dokumentáciu, ktorá je tohto času už hotová a približne v polovici februára bude odovzdaná k vlastnej realizácii. Podľa dokumentácie budú vyrobené piktogramy. Je predpoklad, že tie budú na stanici umiestnené už do konca februára."
Podľa Pavlíkovej bude výroba piktogramov hradená z prostriedkov ŽSR v rámci rekonštrukčných prác samotnej výpravnej budovy stanice a haly Tatranských elektrických železníc.
--FAKTY---
Čo čaká stanicu Poprad Tatry?
n V ďalšej etape modernizácie stanice bude opravený exteriér výpravnej budovy a zateplená bude celá stanica. Investícia predstavuje 180 miliónov korún. Rekonštrukcie sa následne dočká aj prestupová hala Tatranských elektrických železníc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš