dieťa alebo dorastenca ošetria, predpíšu mu liečivá, vysvetlia prognózu liečby a zapíšu do zdravotnej karty predpokladanú dĺžku liečenia. Na tomto základe by rodič mal rozhodnúť o dĺžke pobytu doma a ospravedlniť v škole neprítomnosť svojho dieťaťa.
PREŠOV. Odvolávajú sa pritom na vyhlášku Ministerstva školstva SR z roku 1984. "Myslím, že by to bolo dobré riešenie, lebo rodič má vedieť o každom kroku svojho dieťaťa a niesť zodpovednosť. Bežne sa stáva, že nás najmä stredoškoláci zneužívajú a stavajú nás do pozície sudcov alebo obhajcov, keď máme v škole, ktorú navštevujú, vysvetľovať ich neprítomnosť," uviedla v tej súvislosti pediatrička a jedna z aktivistiek presadenia tejto myšlienky Miluša Džupinová.
Alergiu na školu neriešia
Jednoducho, pediatri odmietajú niesť zodpovednosť za blicovanie v škole. Podľa lekárov sa denne stretávajú s niekoľkými prípadmi, keď nejde o chorobu, len o snahu získať potvrdenie. Zhodujú sa v tom, že ich takí pacienti iba zdržiavajú. "Ak majú alergiu na školu, tak to je problém dotyčného študenta a jeho rodičov, nie ošetrujúceho lekára. Iné je to v prípade závažných ochorení, operácií, či onkologických ochorení, kde je samozrejmé, že poskytneme odborné vyjadrenia, ak o ne škola požiada. Na rodičov chceme ponechať zodpovednosť za bežné choroby, ktoré sa dajú vyliečiť za niekoľko dní," dodala M. Džupinová. Uviedla, že tento systém už roky funguje v Českej republike a údajne aj v iných okresoch na Slovensku a sú s tým dobré skúsenosti.
Tlak na lekárov
M. Džupinová pripomenula aj situácie, ktoré sa jej stávajú, keď matky pred koncom školského roku prídu vyplakávať a žiadať ju o dodatočné ospravedlnenia. Prosia, aby ich deti nemali zníženú známku zo správania, prípadne, aby ich nevylúčili zo školy. "Doslova nás tlačia k tomu, aby sme porušovali zákon a sú to ľudsky veľmi nepríjemné situácie," dodala lekárka.
Realita v školách
Faktom však je, že tá istá vyhláška hovorí aj o tom, že ak neprítomnosť žiaka trvá viac ako 5 po sebe nasledujúcich dní, škola vyžaduje úradný doklad potvrdzujúci žiakovu neprítomnosť v škole. Práve týmto ustanovením sa riadia školy na základnom aj strednom stupni, dokonca ho často majú aj v organizačných poriadkoch konkrétnych škôl, preto potvrdenie od lekára vyžadujú. "Naša ošetrujúca lekárka v okrese Sabinov tvrdí, že do 5 dní môže dieťa ospravedlniť rodič a nedáva nám potvrdenie. Ak to lekár odmietne, tak nám neostáva nič iné, len napísať ospravedlnenie, ale v škole sú s tým problémy. Mám dvoch synov, jeden v škole s mojimi ospravedlneniami problém nemá, druhý áno. Jeho škola vyžaduje potvrdenie od lekára a prežívame preto zbytočné konflikty. Malo by sa to ujednotiť," reagovala na našu otázku Helena Novotná.
Čo na to kompetentní?
„Ja osobne som sa s takou požiadavkou lekárov ešte nestretla. Školský zákon a príslušná vyhláška presne stanovuje práva a povinnosti žiakov a ich zákonných zástupcov. Tiež stanovuje sankcie, ktoré riaditelia škôl môžu uplatniť," reagovala vedúca odboru školstva, kultúry a športu na prešovskej radnici Kvetoslava Komanická. Dodala, že v prípade stredoškolákov je na ich rozhodnutí, či do školy budú alebo nebudú chodiť po splnení povinnej desaťročnej dochádzky. Majú možnosť voľby.
Reakcia študentov
„Poznám ľudí, čo by možno aj pol roka nechodili do školy, keby to záležalo len od rodičov. Moji by rešpektovali odporúčania lekára, ale asi by ma nenechali doma dlhšie, ako je nutné," povedal nám stredoškolák Marek. Jeho rovesník Matej (obaja na snímke na 1.strane) mal iný názor. "Ja si myslím, že je to dobré, lebo ja najlepšie viem, ako sa cítim a kedy som doliečený. Rodičia by ma podporili, ale viem, že v škole by to neprešlo. Podozrievali by ma, že sa flákam."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš