ANNA KOŠUTHOVÁ, anna.kosuthovakorzar.sk
V Prešove sa v stredu stretli zástupcovia Ekonomickej a obchodnej kancelárie Hong Kongu so sídlom v Berlíne so slovenskými podnikateľmi.
PREŠOV. Riaditeľ kancelárie Stephen Kai-yi Wong zdôraznil, že hoci je Hong Kong súčasťou Číny, má inú ekonomiku, právny aj obchodný systém: "Je kapitalistický a veľmi podobný tomu, ktorý je na Slovensku. V rokoch 2002 až 2006 obchod medzi Slovenskom a Hong Kongom vzrástol v priemere o 35 percent ročne. To je základ, na ktorom chceme budovať." Tento fakt bol jedným z dôvodov na otvorenie novej obchodnej kancelárie v Strednej Európe, presnejšie v Berlíne.
Prvé kontakty
Toto boli ich prvé rokovanie na východe Slovenska. „Na Slovensku máte obdivuhodný rast služieb napríklad v elektrotechnickom, elektronickom, či automobilovom priemysle," upresnil Wong okruh záujmu o spoluprácu. "Je pochopiteľné, že predtým, než začneme v nejakej krajine podnikať, musíme zistiť, ako zabezpečené budú investované peniaze, aká je ich vymožiteľnosť, či sa dá zabezpečiť ochrana duševného vlastníctva a či môžeme obchodné spory riešiť korektne." Na otázku, či už preskúmali tieto faktory na Slovensku, Wong reagoval: "Netvrdím, že už sme prieskum skončili."
Kontrakty
Medzi účastníkmi bolo viacero podnikateľov, ktorí už majú rozbehnutý obchod v kontinentálnej Číne. Prišli, aby rokovali o rozširovaní svojich aktivít cez Hong Kong, konkrétne s Georgom Amerlaanom, ktorý zastupoval hongkongský výbor pre rozvoj obchodu. "Spoločné stretnutie sme zorganizovali s cieľom predstaviť slovenským podnikateľom možnosti na kooperáciu s čínskymi firmami, lebo Hong Kong je vstupnou bránou, odkiaľ je možné vstúpiť s výrobkami na rýchlo sa rozvíjajúci trh," uviedla za organizátorov riaditeľka Prešovskej regionálnej komory SOPK Helena Virčíková.
* * *
FAKTY
O Hong Kongu
n Za posledných 25 rokov sa Hong Kong zmenil z významného priemyselného centra na teritórium orientované na poskytovanie služieb ako finančníctvo, realitné kancelárie, doprava, telekomunikácie, reštaurácie a hoteliérstvo, maloobchod, veľkoobchod a zahraničný obchod. Hong Kong je považovaný za najotvorenejšiu a najslobodnejšiu ekonomiku na svete. Podľa zahraničných agentúr je Slovensko v rebríčku slobody podnikania na 20. mieste.
n Jeho ekonomika je stále previazanejšia na ekonomiku kontinentálnej Číny. V roku 2006 hrubý domáci produkt vzrástol v porovnaní s rokom 2005 o takmer 7 percent a dosiahol hodnotu 186,6 miliárd dolárov.
n Slovenské firmy zatiaľ v tejto krajine neinvestovali, ale priame zahraničné investície v roku 2005 sa pohybovali na úrovni 471 miliárd dolárov. V tom istom období Hong Kong investoval v zahraničí 351 miliárd USD.
n Vývoz zo Slovenska do Hong Kongu dosiahol objem 50,4 milióna dolárov, čo je v porovnaní s rokom 2004 nárast o 32 percent. V roku 2006 išlo o 4,2 milióna USD. K najvýznamnejším komoditám patrili stroje, prepravné zariadenia, priemyselné výrobky a chemikálie.
n Založenie firmy v Hong Kongu trvá 11 dní, platí nulové clo na všetky importy s výnimkou alkoholu, tabaku a ropy. Využívajú jednoduchý daňový systém s nízkou úrokovou mierou. Daň zo zisku sa tam pohybuje na úrovni 17,5 percenta, daň z príjmu je 16 percent. Nemajú daň z obratu a DPH, ani dedičskú daň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš