Korzár logo Korzár Spiš
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Spor o rozpočet mesta Spišská Nová Ves

MONIKA TOPORCEROVÁ, monika.toporcerovakorzar.skMesto Spišská Nová Ves má na tento rok schválený rozpočet vo výške 725 miliónov korún. Rozpočet je

MONIKA TOPORCEROVÁ, monika.toporcerovakorzar.sk

Mesto Spišská Nová Ves má na tento rok schválený rozpočet vo výške 725 miliónov korún. Rozpočet je vyrovnaný, do mestskej pokladne by malo prísť trištvrte miliardy korún a rovnakú sumu by malo mesto použiť. Bývalá primátorka Anna Fedorová (KDH) kritizuje narábanie s mestskými peniazmi a tvrdí, že rozpočet sa bude dávať na platy a odmeny a peniaze sa budú "prejedať".

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Rozpočet a hospodárenie mesta podrobila exprimátorka A. Fedorová ostrej kritike. Hovorí o zvyšujúcich sa výdavkoch na samosprávu mesta, na chod kancelárie primátora, na šport a kultúru, na koncoročné odmeny pre poslancov a vedenie mesta. Novoveská samospráva v roku 2006 použila na svoj chod 71 miliónov korún, v tomto roku sa počíta s čiastkou 87 miliónov, čo je zvýšenie o 16 miliónov korún.

Skryť Vypnúť reklamu

Minie sa viac

Podľa slov A. Fedorovej len samotná kancelária primátora minie tento rok podstatne viac, ako za jej pôsobenia. Výdavky na kultúru vzrástli z 1,9 milióna v roku 2006 na 5,4 milióna pre tento rok. "Štedro rozdávajú z mestskej kasy. Výdavky na kultúru sa zvýšili o 3,5 milióna korún. Koľko kriku bolo pre 40-tisíc korún na vystúpenie bratov Dvorských (mesto zakúpilo lístky pre všetkých poslancov pozn. redakcie). Teraz sa mesto bude zabávať a nikto nekričí, že je to priveľký balík na zábavky," tvrdí bývalá primátorka.

Poukazuje aj na nárast výdavkov na medzinárodné vzťahy, z 1,8 milióna v roku 2006 na súčasných 3,2 milióna korún. Dvojnásobne stúpli výdavky na zasadania mestskej rady a mestského zastupiteľstva, vyššie sú aj reprezentačné výdavky. "Bolo by treba prejsť každú položku a zistili by sme, že rozpočet sa v značnej miere bude dávať na platy a odmeny a bude sa 'prejedať'," konštatuje A. Fedorová.

Skryť Vypnúť reklamu

Len na šport a kultúru

Bývalá primátorka kritizuje aj podporu športu a kultúry na úkor iných oblastí. "Pán Volný sa vyjadril, že bude podporovať šport a kultúru. Vidieť to v tabuľkách, ostatní občania si ani nepísknu. To sa odzrkadlilo na darčeku pre najzraniteľnejších, najslabších a chorých. Nenašli sa peniaze pre charitu, aby sa občania mohli slobodne rozhodovať pre výber opatrovateľskej služby. Chorí nemajú na výber, a preto musia podpísať zmluvy s domovom dôchodcov. Pritom ľudia boli s charitou spokojní a chválili si jej služby. Iné boli poplatky v charite, iné, dvojnásobne vyššie, sú v domove dôchodcov. Pýtam sa chceme zarábať na starých a chorých občanoch? Vidíme, že v rozpočte sa peniaze rozdeľovali štedro, ale nie pre tých, ktorí sú odkázaní na mesto a už mu odviedli svoju prácu a dane," zdôrazňuje exprimátorka.

Skryť Vypnúť reklamu

Odmeny po prvom roku

A. Fedorová poukazuje na koncoročné odmeny pre vedenie mesta - pre primátora vyše 360-tisíc korún, jeho zástupcu 250-tisíc, pre každého poslanca po 20-tisíc korún. "Pán Volný ma vždy kritizoval kvôli financiám. Dnes sa neviem vynačudovať, ako hlboko siaha do mestskej kasy a rozdáva peniaze, dáva odmeny, zvyšujú sa platy. Poslanci nerepcú, veď sú predsa z jedného politického tábora, a preto nebudú kritizovať postup primátora, nemajú žiadne námietky, so všetkým súhlasia," hovorí.

Pripomína, že v roku 2006 chcela, aby poslanci dostali za štvorročné obdobie 20-tisícovú odmenu. "To bolo kritiky. Nakoniec si poslanci odmeny neodsúhlasili a odmeny nedostali. Dnes po roku dostanú poslanci odmenu 20-tisíc, a je to v poriadku. Terajšie vedenie len dokončieva akcie, ktoré sme začali v roku 2006, ako kruhový objazd pri cintoríne, Štefánikov pamätník, parkovisko pri detskej poliklinike, na ktoré sme im nechali 38 miliónov zo záverečného účtu mesta a v rezervnom fonde. Aj cestu na Letnej ulici robil Košický samosprávny kraj. V meste sa nič viditeľné neurobilo, a odmeny a platy rastú. Je to na zamyslenie. Ja som odmenu dostala po štyroch rokoch (274-tisíc korún pozn. redakcie), každý rok sme pritom urobili veľkú akciu, priemyselný park, rekonštrukciu bývalého okresného úradu, regeneráciu námestia," konštatuje A. Fedorová.

V tejto súvislosti pripomína fakt, že mesto razantne zvýšilo dane pre podnikateľov. "Vedenie mesta musí zvyšovať dane, aby si mali z čoho zvyšovať platy. A pritom podmienky pre podnikateľov v našom meste sú už aj tak nie jednoduché," dodáva na záver A. Fedorová.

* * *

Primátor: "Exprimátorka 'prejedla' viac"

Primátor Ján Volný (Smer-SD) kritiku svojej predchodkyne odmieta a tvrdí, že stámilióny korún unikli mestu v minulosti, a nie teraz. Uznáva, že na šport a kultúru mesto vynaloží viac peňazí ako v minulosti, ale nesúhlasí s tým, že je to na úkor starých a chorých ľudí.

Kto dal viac na platy?

V rozhovore pre KORZÁR J. Volný objasnil zvýšenie výdavkov na chod samosprávy.

Čiastka skutočne narástla zo 71 miliónov na 87 miliónov korún. Zvýšenie spočíva najmä v náraste cien energií, vo zvýšení výdavkov na modernizáciu počítačového vybavenia mestského úradu, v opravách a údržbách majetku mesta a v posilnení bezpečnosti v meste. Mesto vyčlenilo 4 milióny pre potreby mestskej polície na rozšírenie kamerového systému, nákup zbraní, auta a zvýšenie počtu policajtov.

"Čo sa týka platov a odmien, pani exprimátorka 'prejedla' určite viac, z rozpočtu dávala pre seba a zamestnancov na ne 42,1 % výdavkov na výkon samosprávnych funkcií, čo predstavovalo sumu 30,1 milióna korún, teraz je to 40 %, čo je 34,8 milióna," porovnáva primátor.

Na sociálnej oblasti mesto nešetrí

"Je pravda, že sa zvyšujú výdavky na šport a kultúru. Podporu športu a kultúry sme mali vo svojom volebnom programe a navýšenie finančných prostriedkov považujeme za správne. S financovaním opatrovateľskej služby to nemá žiadny súvis, tá bude pokrytá v plnom rozsahu," zdôrazňuje J. Volný.

Argumentuje číslami - výdavky na sociálne zabezpečenie sa zvýšili o 64 % z 2 na 3,2 milióna korún a pre organizácie v sociálnej oblasti o 18 %, zo 45,9 milióna na 56 miliónov korún. "Navyše, mestské zastupiteľstvo už schválilo kúpu objektu bývalej pôrodnice vo výške 38 miliónov, ktorý sa zrekonštruuje a bude z neho liečebňa pre dlhodobo chorých občanov nášho mesta. Nielen na šport, kultúru, ale aj na sociálne veci venujeme v rozpočte podstatne viac, systematicky vyčleňujeme financie aj pre cirkvi, čo doteraz nebolo, ale aj pre rôzne spoločenské organizácie, aby sme vyšli v ústrety všetkým občanom. Doteraz sme nezobrali ani korunu úveru, naopak, splatili sme 10 miliónov starých dlhov," vyčísľuje J. Volný. Dodal, že je to vďaka tomu, že mesto minulý rok získalo z mestských firiem navyše 40 miliónov korún. "Potvrdzuje sa tak, že mestu v minulosti unikli stámilióny korún," zdôraznil.

Zaslúžené odmeny

Odmeny pre volených predstaviteľov mesta aj koncoročné odmeny pre pracovníkov mestského úradu považuje primátor za zaslúžené. "Samozrejmosťou je, že to málo, čo bolo rozrobené, bolo treba dokončiť," reaguje primátor na kritiku, že mesto pod jeho vedením len dokončilo to, čo bolo jeho predchodcami začaté. "Kto žije v našom meste alebo aspoň využíva informačné zdroje, určite musel postrehnúť, koľko sa urobilo za jediný rok pri údržbe a oprave komunikácií, parkovísk, verejných priestranstiev v celom meste, v zlepšení bezpečnostnej situácie rozšírením kamerového systému a zefektívnením práce mestskej polície. Rozostavané sú tri nové športoviská, z toho jedno veľké futbalové ihrisko s umelým trávnikom a osvetlením, ktoré v našom okolí nemá obdobu a bude čoskoro uvedené do prevádzky," vymenúva aktivity súčasného vedenia v minulom roku.

Na margo odmien dodáva: "Už na rokovaní mestského zastupiteľstva som povedal, že schválenie mojej odmeny považujem za morálne ocenenie a celú ju venujem na dobročinné účely. Len tak mimochodom, pani exprimátorka si pred rokom po prehratých voľbách odchádzajúcimi poslancami nechala schváliť odmenu, ktorá spolu s odchodným predstavovala 688 408 korún."

* * *

FAKTY

O rozpočte mesta

n Rozpočet na tento rok je zostavený ako vyrovnaný, dosahuje výšku 724 miliónov 635-tisíc korún. Do mestskej pokladne príde viac peňazí od štátu vo forme podielových daní, viac zaplatia občania a podnikatelia na daniach z nehnuteľností, počíta sa s vyšším príjmom zo spoločnosti Lesy mesta Spišská Nová Ves.

n Na druhej strane viac financií pôjde do škôl a predškolských zariadení, do domova dôchodcov.

n Medzi hlavnými investičnými akciami na tento rok dominuje ukončenie rekonštrukcie domova dôchodcov, výstavba sociálnych bytov v osade Vilčurňa, rozšírenie cintorínov v Spišskej Novej Vsi a v Novoveskej Hute, pokračovanie rekonštrukcie mestského úradu, obnovy ciest v priamo v centre mesta, v Novoveskej Hute, na sídlisku Mier, oprava sídla mestskej polície.

n V rozpočte nie sú peniaze na spolufinancovanie projektov z fondov EÚ. Primátor J. Volný uviedol, že je ťažko odhadnúť výšku týchto zdrojov, preto nie sú v rozpočte projektované a budú doplnené v priebehu roka podľa potreby. "Mesto si bez problémov môže zobrať úver vo výške 150 miliónov korún, čo zodpovedá investíciám v hodnote 3 miliardy. Pre rok 2008 je spracovaný návrh predkladania projektov vo výške 1,5 miliardy korún a na ďalších projektoch sa pracuje. Školy a školské zariadenia majú spracované projekty za ďalších 368 miliónov korún a mestské firmy Lesy mesta a Emkobel v hodnote 150 miliónov," konkretizoval J. Volný. Ide o projekty na výrobu drevnej štiepky a kotolne na spaľovanie biomasy, ktorá by mala stáť na sídlisku Mier.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 2. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 3. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 4. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 5. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 8. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 9. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 19 983
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 217
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 286
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 512
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 11 871
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 189
 7. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 11 007
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 798
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 178
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 980
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Pilotné testovanie prekonalo očakávania, hovorí Matovič (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 43 843. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 159 obetí.

Premiér Igor Matovič (vľavo) a minister vnútra Roman Mikulec počas sobotňajšej návštevy Tvrdošína.

Arcu žaluje už vyše 1200 veriteľov, vymáhajú milióny eur

Na súde sa množia žaloby a skupina stále nezverejnila účtovné výkazy.

Známa scéna z filmu Vlk z Wall Street, V ktorej Leonardo DiCaprio ako predstaviteľ Jordana Belforta predáva cez telefón bezcenné cenné papiere. Cez telefón predávali aj zmenky Arca Capital.
Peter Sagan na Giro d'Italia 2020.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop