TOMÁŠ TIŠŤAN, tomas.tistankorzar.sk
Špecializovaná nemocnica respiračných chorôb v Kvetnici prepustí dve tretiny zamestnancov. Radikálne opatrenie vedenie nemocnice prijalo včera, keď sa ukázalo, že rozhodnutie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) o neuzavretí zmluvy je definitívne. Vedenie nemocnice hovorí o politickom rozhodnutí. Poisťovňa to odmieta.
KVETNICA. Nemocnica plánuje zlúčiť všetky svoje oddelenia do jedného. V ňom chce v menšom rozsahu poskytovať zdravotnú starostlivosť pre pacientov ostatných poisťovní. Tie zmluvy s nemocnicou uzavreté majú.
Vedenie ešte neurčilo kľúč, ktorým vyberie spomedzi 150 súčasných zamestnancov 102 odídencov. „K opatreniu sme pristúpili, aby sme mohli zachovať odbornú starostlivosť pre pacientov ostatných poisťovní," povedal Rastislav Hanulák z predstavenstva nemocnice. Poistenci VšZP tvorili 70 percent pacientov zariadenia.
Chýbajú im jasné kritériá
Riaditeľ nemocnice Štefan Vojtašák poisťovni vyčíta, že doteraz verejne neurčila kritériá výberu zmluvných partnerov. „Racionalizáciu siete sme očakávali, avšak na základe stanovených kritérií ako napríklad odbornosť alebo ekonomické výsledky," povedal Vojtašák.
Podľa neho kvetnická nemocnica bola príkladom ekonomickej stability a najmä disponovala špičkovým odborným zázemím. „Z týchto dôvodov je pre mňa rozhodnutie poisťovne absolútne nepochopiteľné. Ťažko ho nazvať odborným, skôr museli rozhodovať iné dôvody," myslí si Vojtašák.
Hovoria o politickom rozhodnutí
Primár oddelenie klinickej onkológie Ivan Tudík nevidí budúcnosť zariadenia ružovo. „Plán záchrany má zatiaľ vágne kontúry. Som presvedčený, že poisťovňa musela rozhodovať politicky a nie na základe odborných kritérií," myslí si Tudík. Tvrdí, že vysoké odborné zázemie sa vytváralo roky. „Robili sme to tak, že sme komplementárne nadväzovali na špecializovaný ústav vo Vyšných Hágoch. To, čo nevedeli oni, to sme robili my a naopak," povedal Tudík.
Náhrada v Prešove, Košiciach a Humennom
V Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch nám potvrdili, že sú schopní prevziať starostlivosť väčšiny pacientov kvetnickej nemocnice okrem onkologických. „Tých kvôli nadmorskej výške liečiť nemôžeme," povedal nám riaditeľ ústavu Jozef Poráč. Nedostupné v regióne ostane aj diagnostikovanie kyslíkovej liečby. Najbližšie ho vykonávajú v Martine alebo Prešove.
Hovorkyňa VšZP Petra Balážová informovala, že starostlivosť pre svojich klientov v oblasti klinickej onkológie za Kvetnicu nahradia fakultné nemocnice v Košiciach, Prešove a nemocnica A. Leňa v Humennom. „Ostatnú starostlivosť zabezpečíme v nemocnici v Poprade a vysokošpecializovanom ústave Vyšné Hágy," upresnila Balážová.
Tá odmieta akékoľvek politické pozadie rozhodnutia o nepokračovaní spolupráce. „Vychádzali sme iba z doterajších skúseností a potrieb pacientov," povedala Balážová. Podľa hovorkyne kritériá uzatvárania zmlúv VšZP sú vyvesené na jej webovej stránke.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš